Úvod Z DOMOVA V prípade schválenia obrannej dohody Smer iniciuje referendum o jej zrušení, avizoval...

V prípade schválenia obrannej dohody Smer iniciuje referendum o jej zrušení, avizoval Fico na proteste

Foto: archív

Pred budovou Národnej rady SR v hlavnom meste sa uskutočnil masový občiansky protest proti prijatiu dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA. Po výzvach predstaviteľov politickej opozície prišlo na bratislavský Vodný vrch niekoľko tisíc ľudí a hlasno dávali najavo svoju nevôľu so zamýšľanými americkými vojenskými základňami na Slovensku.

Politikov vládnej koalície skandovaním obviňovali z vlastizrady a obhajovania záujmov Spojených štátov amerických. Popri vystúpeniach rečníkov zaznela aj štátna hymna Slovenskej republiky a hymnická ľudová pieseň Na Kráľovej holi.

Na protestnej akcii vystúpilo široké opozičné spektrum – predstavitelia Republiky, ĽSNS, Života – Národnej strany, Smeru-SD a ďalších strán a hnutí. Polícia použila proti demonštrantom slzný plyn, pričom zasiahla aj samotných príslušníkov polície.

Predseda Smeru Robert Fico avizoval, že podvečer bude klásť vence k buste Alexandra Dubčeka pod budovou parlamentu, čo však polícia znemožnila vytvorením zátarasov. Predstavitelia Smeru sa následne objavili na rečníckej tribúne.

“Tým, že koaliční poslanci vytiahli na rokovaní parlamentu ukrajinskú vlajku, dali jasne najavo, že zmluva podpísaná v Amerike sa schvaľuje v parlamente len preto, aby sa americké vojská priblížili k ruským hraniciam – o nič iné tu nejde. Takúto politiku jednoznačne odmietame. Rusko nie je náš nepriateľ. Hanba takejto vláde!” povedal na úvod svojho vystúpenia pred protestujúcim davom líder opozície.

“Je pravda, že bez súhlasu vlády budú môcť ozbrojené sily Spojených štátov navoziť na územie SR akékoľvek zbrane. Uvádza sa to aj v americkej doložke. Je pravda, že vojaci USA obsadia základne v Kuchyni a Sliači a je pravda, že vláda odovzdala slovenský vzdušný priestor americkým silám. Všetci opoziční poslanci budú hlasovať proti takejto dohode,” pokračoval Fico.

“O chvíľu možno budeme platiť za liter benzínu dve eurá a americký vojak, jeho rodinný príslušník a americký dodávateľ budú platiť 65 centov. Všetko bez daní! Dohoda bude platiť 11 rokov a my nemáme inú cestu, ako túto zmluvu zrušiť referendom. Ak ju NR SR schváli, otvárame petičnú akciu. Za Slovensko, za slovenský národ!” povedal na záver vystúpenia.

Foto: archív