Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rakúsku nebudú pri povinnom očkovaní uznávať ruský Sputnik

V Rakúsku nebudú pri povinnom očkovaní uznávať ruský Sputnik

Foto: archív

V Rakúsku, kde začalo platiť povinné očkovanie proti koronavírusu, nebudú uznávať vakcináciu ruskou očkovacou látkou Sputnik V. Výnimky sa budú okrem tehotných žien či ľudí po prekonaní ochorenia COVID-19 vzťahovať i na pacientov trpiacich rakovinou, osoby po transplantácii orgánov, ako aj na ľudí, ktorých zdravie by podanie vakcíny mohlo ohroziť.

Vyplýva to z nového nariadenia rakúskeho ministerstva zdravotníctva, pričom odmietavý postoj k ruskej vakcíne nijako nezdôvodňuje. Povinné očkovanie proti covidu sa týka všetkých osôb starších ako 18 rokov s pobytom v Rakúsku, pričom okrem vakcín schválených Európskou komisiou uznávajú i dve čínske a tri indické očkovacie látky.

Osoby, ktoré covid prekonali, sa musia dať prvou dávkou zaočkovať do 180 dní od pozitívneho testu. Následne je povinné po 190 dňoch absolvovať i druhú dávku. Ľudia, ktorí sa dali zaočkovať len prvou dávkou, od ktorej uplynul už viac ako rok, musia začať nový očkovací cyklus.

Výnimky sa týkajú napríklad alergikov s precitlivenosťou na niektoré látky, ktoré vakcíny obsahujú, či osoby, u ktorých hrozí riziko vypuknutia zápalových či autoimunitných ochorení. Povinná vakcinácia neplatí ani pre ľudí, u ktorých nie je možné očakávať dostatočnú imunitnú odozvu – ide napríklad o ľudí s transplantovanou kostnou dreňou, kmeňovými bunkami či orgánmi.

Do tejto kategórie spadajú i ľudia sa rakovinovým ochorením, ktorí za posledných šesť mesiacov absolvovali chemoterapiu či rádioterapiu. Príslušné nariadenie rezortu zdravotníctva musí ešte schváliť hlavný výbor Národnej rady.

Nové opatrenie schválila dolná komora rakúskeho parlamentu – Národná rada – 20. januára a vo štvrtok ho podporila aj horná komora – Spolková rada. Zákon podpísal prezident Alexander Van der Bellen.

Kontroly začne polícia vykonávať v polovici marca, pričom výška pokuty sa pohybuje od 600 do 3600 eur. Ak sa prichytená osoba nechá zaočkovať do dvoch týždňov, finančné sankcie budú zrušené.