Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rakúsku povolili asistovanú samovraždu

V Rakúsku povolili asistovanú samovraždu

Foto: archív

Pacienti v Rakúsku budú môcť skončiť svoj život s pomocou iných osôb. Rozhodol tak rakúsky ústavný súd, čím zrušil zákaz asistovanej samovraždy. Usmrtenie niekoho na jeho alebo jej žiadosť však zostane nelegálne. Súčasný úplný zákaz podľa súdu „porušuje právo na sebaurčenie“.

Slobodné rozhodnutie ukončiť niekoho vlastný život sa musí rešpektovať, dodali sudcovia. Predseda ústavného súdu Christoph Grabenwarter však pripustil, že rozhodnutie pacientov môže závisieť aj od vonkajších faktorov ako ekonomická situácia alebo úroveň opatery.

Zákony a postupy preto musia zabezpečiť, aby sa pacientom dostávala adekvátna podpora. Nová legislatíva vstúpi do platnosti koncom roka 2021. Porušovateľom príslušného zákona doteraz hrozil trest v rozmedzí od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Zákonodarcovia budú musieť prijať opatrenia na zabránenie zneužívania a zabezpečiť, aby „dotknutá osoba neprijala rozhodnutie zabiť sa pod vplyvom tretích strán.“ Rozhodnutie rakúskeho súdu prichádza po podobnom kroku Nemecka, kde ústavný súd vo februári rozhodol, že zákaz asistovanej samovraždy je nezákonný.

Predtým takéto služby zlegalizovali v Európe iba Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko a Luxembursko. Proti povoleniu asistovanej samovraždy vystupujú katolícki biskupi, ktorí varujú, že sa tak zvýši tlak na chorých a starých ľudí, aby ukončili svoj život.