Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rakúsku prudko klesol reprodukčný faktor koronavírusu

V Rakúsku prudko klesol reprodukčný faktor koronavírusu

Foto: archív

V Rakúsku pribudlo v piatok 24 obetí nového koronavírusu, celkovo ich je 319. Informovali o tom ministerstvá vnútra a zdravotníctva. K piatkovému dopoludniu bolo pozitívne testovaných 13.404 osôb, z ktorých sa 6064 medzičasom uzdravilo. V Rakúsku vykonali doteraz 134.743 testov.

Počet pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sú v nemocničnej starostlivosti, sa znížil na 1032, čo je najnižšia úroveň od 30. marca, respektíve o 54 prípadov menej ako vo štvrtok. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo v piatok ráno 261 ľudí, o päť menej ako deň predtým.

Podľa výpočtov Agentúry pre zdravie a bezpečnosť potravín a Technickej univerzity v Grazi v Rakúsku klesá aj tzv. reprodukčný faktor koronavírusu. Toto číslo udáva, koľko zdravých ľudí sa nakazí od jedného chorého.

Spomínané inštitúcie prišli podľa televízie ORF k záveru, že 12. marca sa odhadovaný reprodukčný faktor vírusu pohyboval v rozpätí 3,5 – 4,0. To znamená, že jedna infikovaná osoba mohla štatisticky nakaziť až štyroch ďalších ľudí.

Po prijatí vládnych opatrení však začala hodnota faktora postupne klesať a 1. apríla dosiahla 1,14. Od 5. apríla klesla pod hodnotu 1. Nakazená osoba tak infikuje v priemere menej ako jedného človeka a pandémia by mala byť na ústupe.

Rovnaký vývoj zaznamenala aj krivka odhadovanej dennej rýchlosti nárastu pozitívnych výsledkov testov na vírus SARS-CoV-2. Od 12. marca tiež nepretržite klesá: z takmer 40 percent na mínus desať percent k 5. aprílu.