Úvod ZO ZAHRANIČIA V rebríčku najšťastnejších krajín získalo už štvrtýkrát prvenstvo Fínsko

V rebríčku najšťastnejších krajín získalo už štvrtýkrát prvenstvo Fínsko

Foto: archív

Fínsko sa už štvrtýkrát po sebe stalo „najšťastnejšou krajinou“ na svete. Vyplýva to z najnovšej Svetovej správy o šťastí, ktorú na základe svojho prieskumu zverejnili odborníci z Organizácie Spojených národov.

V „rebríčku šťastia“ figuruje 150 krajín. Správa posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ako hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života a tiež pozorovaná miera korupcie vo vláde a v podnikaní. Všíma si tiež sociálne istoty či mieru slobody, akú cítia občania v životných rozhodnutiach.

V prvej desiatke tohtoročného rebríčka dominujú európske krajiny: okrem Fínska sa tam dostali aj Dánsko, Švajčiarsko, Island, Holandsko, Nórsko, Švédsko, Luxembursko a Rakúsko. Jediný neeurópsky štát – Nový Zéland – skončil na deviatom mieste.

Nemecko skončilo na 13. mieste, Kanada je 14., Británii pripadlo 17. miesto. Spojené štáty americké sú 19. a o dve priečky nižšie, na 21. mieste, sa ocitlo Francúzsko, nasledované napríklad Brazíliou (35.), Japonskom (56.), Ruskom (76.) či Čínou (84.).

Spomedzi svetových veľmocí najhoršie skončila India, ktorej pripadlo 139. miesto. Rebríček tiež umožňuje určiť „najmenej šťastnú krajinu na planéte“: podľa najnovšej správy je ňou Afganistan. Tesne pred ním skončili Zimbabwe, Rwanda, Botswana a Lesotho.