Úvod Politika V Rijáde chcú vymeniť korunného princa pre škandál s Chášukdžím

V Rijáde chcú vymeniť korunného princa pre škandál s Chášukdžím

Foto: archív

Na pozadí medzinárodného škandálu pre vraždu novinára Džamala Chášukdžího nechcú niektorí členovia kráľovskej rodiny Saudskej Arábie pripustiť, aby korunný princ Mohammed bin Salmán nastúpil na trón. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje blízke kráľovskej rodine.

Podľa informácií by desiatky princov a iných členov kráľovskej rodiny chceli vidieť na tróne iného nástupcu, nebudú ale konať, kým žije 82-ročný kráľ Saudskej Arábie Salmán bin Abd al-Aziz al-Saud. Ľudia z okolia monarchu si myslia, že kráľ sotva vystúpi proti svojmu milovanému synovi.

Po smrti kráľa by chceli členovia rodiny podľa informácií Reuters vidieť na jeho mieste Ahmeda bin Abdulaziz al-Sauda, 76-ročného mladšieho brata kráľa. Okrem toho podľa informácií zdrojov podporia princa Ahmeda tiež západné veľmoci.

Zdroje tiež oznamujú, že nedávno vysoko postavení americkí úradníci oznámili saudským poradcom, že podporia princa Ahmeda bin Abdulaziza ako potenciálneho nástupcu terajšieho kráľa.

Ako skôr oznámil denník The Washington Post s odvolaním sa na vlastný zdroj, CIA dospela k záveru, že korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salmán mohol dať rozkaz na vraždu Chášukdžího.