Úvod Spoločnosť V roku 2015 zomrelo najmenej ľudí v histórii leteckej dopravy

V roku 2015 zomrelo najmenej ľudí v histórii leteckej dopravy

Foto: archív

Strach z lietania je bežným javom u mnohých ľudí. V pamäti máme viaceré tragické letecké nešťastia, ktoré otriasli svetom. Avšak fakty, ktoré priniesol portál airlineratings.com, naznačujú iný trend. Po viacerých minuloročných leteckých katastrofách sa môže zdať, že lietanie sa stáva čoraz nebezpečnejším. Zrútenie lietadla nemeckej spoločnosti Germanwings na juhu Francúzska, keď pri samovražde pilota zahynuli všetci ľudia na palube, či zničenie ruského lietadla nad polostrovom Sinaj ku ktorému sa prihlásil Islamský štát, tomu len nasvedčujú.

Zdanie však klame. Podľa údajov serveru Aviation Safety Network pri 16 tragédiách dopravných lietadiel zahynulo v roku 2015 560 ľudí. Pre porovnanie: v roku 2014 zomrelo 986 ľudí pri 21 katastrofách. Za rok 2015 pritom aerolínie prepravili rekordných 3,6 miliardy ľudí prostredníctvom 34 miliónov letov.

Ak sa pozrieme o 50 rokov späť, pri 87 katastrofách zahynulo až 1 597 ľudí a prepravených bolo 141 miliónov cestujúcich, čo predstavuje len 5 percent z minuloročnej bilancie. Faktom je, že minulý rok bol pre leteckú dopravu jeden z najbezpečnejších v histórii. Počet nehôd, pri ktorých bol niekto usmrtený, bol dokonca najnižší v histórii.

Portál airlineratings.com ohodnotil bezpečnosť lietania v 407 aerolinkách. V hodnotení sa odráža viacero ukazovateľov, od auditov úradov civilných letectiev až po nehodovosť. Najlepšie hodnotenie, sedem hviezdičiek, dostalo 148 z nich. Celosvetovo najbezpečnejšou je austrálska Qantas. V ére prúdových lietadiel tejto aerolinke nikdy lietadlo nespadlo a momentálne je tretíkrát za sebou na vrchole rebríčka.

Dvadsať najbezpečnejších leteckých spoločností podľa portálu airlineratings.com (abecedne zoradených s výnimkou Qantas):

 1. Qantas
 2. Air New Zealand
 3. Alaska Airlines
 4. All Nippon Airlines (ANA)
 5. American Airlines
 6. Cathay Pacific Airways
 7. Emirates
 8. Etihad Airways
 9. EVA Air
 10. Finnair
 11. Hawaiian Airlines
 12. Japan Airlines
 13. KLM
 14. Lufthansa
 15. Scandinavian Airline System (SAS)
 16. Singapore Airlines
 17. Swiss
 18. United Airlines
 19. Virgin Atlantic
 20. Virgin Australia
Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.