Úvod Z DOMOVA V roku 2024 sa vyplatí 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku

V roku 2024 sa vyplatí 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku

Erik Tomáš. (Foto: archív)

Poberatelia akejkoľvek formy dôchodku dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške tohto priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Zmenu by mohol parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka. Po oficiálnom uvedení do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny za učasti premiéra Roberta Fica to vyhlásil Erik Tomáš.

„Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani. Dohodli sme sa, že budúci rok bude vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za tento rok,“ uviedol Tomáš s tým, že detaily by mali predstaviť v najbližších dňoch.

Predseda vlády SR Robert Fico pripomenul, že 13. dôchodok v plnej výške bol schválený vo februári 2020, krátko pred parlamentnými voľbami. „Povedal som ministrovi práce, že mám záujem, aby právna úprava, ktorá garantuje 13. dôchodok v plnej výške, bola uplatnená a zrealizovaná v Národnej rade SR v prvých troch mesiacoch budúceho roka,“ uviedol.

Ak by Tomáš predložil do programového vyhlásenia dosiahnutie tohto cieľa v roku 2024, premiér by takýto krok podporil. Ďalšou z priorít rezortu práce je podľa Tomáša pomoc ľuďom na východe Slovenska, ktorých zasiahlo zemetrasenie.

Fico aj Tomáš vyhlásili, že sa v tejto súvislosti stretnú s predsedom Prešovského samosprávneho kraja a so zainteresovanými starostami či primátormi dotknutých miest, aby reagovali na ich požiadavky.

„Musíme okamžite pomôcť ľuďom na východnom Slovensku, zasiahnutým zemetrasením. Spustili sme program humanitárnej pomoci domácnostiam a samosprávam na východnom Slovensku v postihnutých obciach,“ povedal Tomáš.

Ako doplnil, cez úrady práce doručujú domácnostiam príspevok v maximálnej výške 800 eur. Obce môžu požiadať o poskytnutie príspevku v maximálnej výške 15.000 eur. Z tejto pomoci môžu financovať potraviny, hygienické potreby či stavebný materiál.