Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rumunsku padla vláda, parlament jej vyslovil nedôveru

V Rumunsku padla vláda, parlament jej vyslovil nedôveru

Ludovic Orban. (Foto: archív)

Rumunský parlament vyslovil nedôveru liberálnej vláde premiéra Ludovica Orbana, ktorá bola pri moci tri mesiace. Oznámili to tlačové agentúry. Hlasovanie vyvolala opozičná Sociálnodemokratická strana, ktorá má v zákonodarnom zbore väčšinu.

Za pád vlády hlasovalo 261 poslancov; potrebných bolo pritom 233 hlasov, napísala agentúra Reuters. Dodala, že tento krok predlžuje politickú neistotu v krajine. Agentúra AFP označila odvolanie menšinovej vlády za otvorenie cesty k predčasným voľbám. Tie by sa v riadnom termíne mali konať koncom roka.

Premiér Orban sa minulý mesiac po stretnutí s prezidentom Klausom Iohannisom vyslovil za urýchlenie parlamentných volieb. Tento krok by podľa neho mal po rokoch nestability vrátiť dôveru v politický systém. Orbanov menšinový kabinet vystriedal sociálnodemokratickú vládu expremiérky Vioriky Dancilaovej, ktorej parlament vlani v októbri vyslovil nedôveru.

Jednou z hlavných príčin nespokojnosti s vládnutím sociálnej demokracie a nakoniec pádu jej vlády bola rastúca obava – ako v Rumunsku, tak najmä v Európskej únii – o zachovanie nezávislosti justície v krajine. Veľké znepokojenie vyvolali predovšetkým čistky v justícii, hlavne na vysokých postoch v prokuratúre, a zmeny protikorupčných zákonov.