Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rumunsku protestovali proti covidpasom, demonštranti sa pokúsili preniknúť do parlamentu

V Rumunsku protestovali proti covidpasom, demonštranti sa pokúsili preniknúť do parlamentu

Foto: archív

Približne dvetisíc ľudí protestovalo pred parlamentom v rumunskom hlavnom meste Bukurešť proti navrhovanému zavedeniu tzv. zelených covidpasov pre všetkých zamestnancov. Niektorí z nich sa pokúsili preniknúť do budovy.

Demonštranti skandovali heslá ako „Slobodu“, mávali rumunskými zástavami a transparentmi s nápismi ako „Stop povinnému očkovaniu“. Skupina približne 200 protestujúcich vnikla cez bránu, prelomila policajné zátarasy, no polícia im vo vstupe do budovy zabránila. Iným sa podarilo preliezť vysoké múry pred parlamentom.

Po dvoch hodinách sa účastníci protestu rozišli a nik nebol zadržaný, uvádza sa vo vyhlásení rumunského ministerstva vnútra. Rumunská koaličná vláda momentálne rokuje o povinnom covidpase pre všetkých zamestnancov v snahe zvýšiť zaočkovanosť v krajine.

Covidpas bude k dispozícii ľuďom, ktorí sú plne zaočkovaní, majú negatívny výsledok testu alebo prekonali chorobu COVID-19. Plánovaný zdravotný preukaz však ostro kritizuje opozičná nacionalistická Aliancia pre jednotu Rumunov (AUR), ktorá protest v Bukurešti zvolala.