Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rusku sa budú vyrábať iránske drony, tvrdí Wall Street Journal

V Rusku sa budú vyrábať iránske drony, tvrdí Wall Street Journal

Iránsky dron Šáhid-136. (Foto: archív)

Moskva a Teherán napredujú s plánmi na vybudovanie továrne na iránske drony v Rusku. Tvrdí to americký denník The Wall Street Journal. Iránska delegácia navštívila v januári mesto Jelabuga v Tatarstane, kde si prehliadla miesto budúcej továrne, píše sa v článku s odvolaním sa na zdroje z prostredia spojencov USA. Podľa novín by tam mali v najbližších rokoch vyrobiť šesťtisíc dronov.

Obe krajiny po začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine posilnili svoje vzťahy, pripomína. Irán dodal Rusku bezpilotné drony typu Šáhid, ktorými útočí na ukrajinskú infraštruktúru. Irán vlani v novembri priznal dodávky uvedených dronov, dodal však, že sa zrealizovali ešte začiatkom konfliktu na Ukrajine.

Moskva a Teherán prehĺbili napríklad i kooperáciu v oblasti bankových systémov, pričom čelia medzinárodným sankciám, ktoré zasiahli aj ich sféru bankovníctva. USA uvalili obchodné obmedzenia na iránske podniky i jednotlivcov zapojených do výroby bezpilotných lietadiel, ktoré Rusko používa na Ukrajine.