Úvod ZO ZAHRANIČIA V Rusku vznikne komplexný archív z obdobia 2. svetovej vojny  

V Rusku vznikne komplexný archív z obdobia 2. svetovej vojny  

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin považuje za nevyhnutné brániť pravdu o víťazstve v 2. svetovej vojne. Oznámil, že Rusko vytvorí „najväčší a najucelenejší komplex archívnych dokumentov, filmov a fotografií o 2. svetovej vojne, ktorý bude k dispozícii ruským občanom a celému svetu“.

Deviaty 9. máj, ktorý sa v Rusku slávi ako deň víťazstva nad fašizmom, označil za najvýznamnejší sviatok vo svojej krajine. Putin uviedol, že „sme hrdí na generáciu víťazov, vážime si ich hrdinstvo“ a „sme povinní chrániť pravdu o víťazstve“.

„Čo povieme našim deťom, keď sa lož po celom svete šíri ako nákaza?“ opýtal sa. Zdôraznil, že proti„ týmto drzým klamstvám a pokusom prepísať históriu musíme dať do protikladu fakty“.

Založenie archívu s dokumentmi 2. svetovej vojny označil za povinnosť Ruska ako víťaznej krajiny a za zodpovednosť pred budúcimi generáciami. Zmienkou o lžiach a pokusoch prepísať dejiny zrejme narážal aj na polemiku, ktorú vyvolal jeho výrok z decembra, keď poprel, že by bol Sovietsky zväz zohral úlohu pri začatí 2. svetovej vojny.