Úvod Kultúra V rytme Montiho čardáša

V rytme Montiho čardáša

Foto: Ľudovít Števko

Zúčastniť sa na koncerte Diabolských huslí Jána Berkyho-Mrenicu mladšieho je ako napiť sa čistého vína, ktoré zohreje telo a pohladí dušu. Vždy je to jedinečný zážitok.

Nielen pre virtuozitu primáša a všetkých hráčov telesa, ale pre citlivé stvárnenie širokého repertoáru skladieb: od výnimočnosti horehronského folklóru, cez balkánsky esprit a rómsku melanchóliu, po neviazanosť francúzskeho šansónu alebo ľudovú melodiku skladieb Johannesa Brahmsa.

S tým všetkým sa mohli stretnúť v posledný februárový deň v neskorých večerných hodinách najmä mladí diváci na koncerte známeho orchestra v Kultúrnom centre Dunaj v Bratislave.

Mladí ľudia, ktorých tu bolo neúrekom, prežívali hudobnú produkciu Jána Berkyho-Mrenicu a repertoár „diabolskej speváčky“ Janky Orlickej spontánne, takmer v diskotékovej atmosfére.

Prejavy publika svedčili proti zaužívaným názorom, že mladým sa páčia iba módne hity hudobnej pop kultúry. Vnímavosť aj iných hudobných žánrov, napríklad folklórneho typu, bola u mladého mestského publika potešujúca.

Primáš Ján Berky Mrenica mladší a speváčka Jana Orlická. (Foto: Ľudovít Števko)
Primáš Ján Berky Mrenica mladší a speváčka Jana Orlická. (Foto: Ľudovít Števko)

Berkyho skupina mala v ten februárový večer okrem umeleckého zámeru, spočívajúceho vo famóznom emocionálnom prednese skladieb, aj výchovný zmysel. Lebo toto je hudobná interpretácia s visačkou vysokej kvality pre poslucháčov každého veku.

Diabolské husle sú pojmom nielen u nás, ale aj v zahraničí už niekoľko desaťročí. Na domácej hudobnej scéne sa kapela zapísala do povedomia divákov skvelými projektmi, v ktorých spolupracovala s najlepšími ľudovými, opernými i popovými spevákmi a speváčkami ako Darina Laščiaková, Peter Dvorský, Lucie Bílá či Richard Müller.

Ako sme sa dozvedeli, ani tento rok nebude výnimkou. Ján Berky-Mrenica spriada ďalšie veľké plány: pripravuje veľkolepý koncert venovaný pamiatke svojho otca, zakladateľa orchestra, skladateľa a husľového virtuóza.

V programe má účinkovať pod jeho taktovkou vlastný orchester so stálicami slovenského hudobného neba akými sú Jožo Ráž z kapely Elán či muzikálová a operná diva Sisa Sklovská. Zrejme tu nebudú chýbať ani známe mužské hlasy spod Kráľovej hole, z dedín Šumiac, Vernár a Pohorelá.

A vonku len prší a prší. Nedôstojne, ako v Bratislave na prelome februára a marca. Odchádzame z Kultúrneho centra Dunaj plný dojmov – v hlave nám znejú neodbytné tóny slávneho Čardáša Vittoria Montiho v podaní Diabolských huslí. Deň sa preklopil cez polnoc.

Foto: Ľudovít Števko
Foto: Ľudovít Števko