Úvod Z DOMOVA V Slovalcu príde o prácu 300 ľudí, podnik za to viní aj...

V Slovalcu príde o prácu 300 ľudí, podnik za to viní aj Budajov rezort

Foto: archív

Jediný výrobca hliníka na Slovensku, závod Slovalco v Žiari nad Hronom, ohlásil prepúšťanie. Pre spriemyselnenú krajinu, ako je Slovensko, ide o veľmi zlú správu, uviedlo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Spoločnosť znižovaním výroby a prepúšťaním reaguje na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka.

Vedenie spoločnosti avizuje aj úplné zastavenie výroby. Spoločnosť ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, zatiaľ nie je definitívne. Aktuálne ide o priamych zamestnancov. Situácia sa však dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne.

Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2500 pracovných miest. „To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“ reagoval minister hospodárstva Richard Sulík.

MH uviedlo, že podniklo všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré boli v jeho kompetencii. Zároveň si uvedomuje, že vzhľadom na náročnosť výroby v hlinikárni to nestačilo.

Ako ďalšie riešenie preto navrhovalo zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel, rovnako ako spoločnosť Slovalco, čím by sa vytvorili podmienky, ktoré by boli porovnateľné s konkurenčnými podnikmi v iných európskych krajinách.

„Ministerstvo hospodárstva a aj ja osobne sme dlhodobo navrhovali, aby sa uvoľnili financie z Envirofondu tak, ako je to bežné v zahraničí. Veľkí zamestnávatelia mali dostať priamu finančnú kompenzáciu v dôsledku neúnosného zvyšovania nákladov na výrobu.

Bohužiaľ, stroskotalo to na zamietavom stanovisku ministerstva financií napriek tomu, že v Envirofonde sa nachádza dostatok financií. Výsledkom je, že stovky ľudí skončia na úrade práce,“ zdôraznil Sulík.

Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý podotkol, že firmu mohla zachrániť práve chýbajúca novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. „S kompenzáciou by sme vedeli byť aspoň na nule, ale takto zašla situácia ďaleko za hranicu únosnosti. Nedokázali sme si zabezpečiť vstupy, elektrinu na budúci rok, a dnes by nám už nepomohlo ani prijatie zákona,“ dodal Veselý.

Rezort hospodárstva pripomenul, že správa Environmentálneho fondu, ako i zákon o obchodovaní s emisnými kvótami spadajú do spôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, pričom rozhodnutie o poskytnutí finančných prostriedkov z Envirofondu rezort životného prostredia prijíma spolu s Ministerstvom financií SR.

Príspevky do Envirofondu odvádzajú i firmy z ťažkého priemyslu, pričom na základe určenia Európskej komisie o použití prostriedkov z fondu je tieto možné využiť i na realizáciu opatrení v súvisiacich s dekarbonizáciou priemyslu.

V hlinikárni Slovalco by po odstavení primárnej výroby hliníka fungovalo iba recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu, ktoré podnik uviedol do prevádzky tento rok. Aj po prepustení troch stoviek pracovníkov si plánujú ponechať kľúčových zamestnancov pre možný reštart výroby. Vyhliadky na prípadné obnovenie výroby sú však v súčasnosti veľmi nepravdepodobné.

„Definitívne rozhodnutie o tom, či Slovalco prestane vyrábať primárny hliník úplne, alebo len utlmí výrobu na technologické minimum a v chode ponechá len niekoľko elektrolýznych pecí, urobí predstavenstvo spoločnosti,“ uviedol Veselý.

MŽP sa ohradzuje proti trvalej kampani firmy Slovalco, ktorú podľa neho vedie vedenie podniku s účelom získať výhody štátnej pomoci aj na úkor iných podnikov postihnutým zvyšovaním cien energií.

„Najnovší vývoj – odstávka výroby a prepúšťanie – sú jednoznačne dôsledkom faktu, že fabrika, ktorá spotrebúva najviac elektrickej energie, si nevytvorila v predošlých rokoch dostatočnú rezervu, ani nijaký iný plán pre prípad zdraženia energií,“ tvrdí evirorezort v správe pre médiá.

Na tému mediálnej kampane proti MŽP chce minister životného prostredia Ján Budaj hovoriť s vlastníkmi Slovalca, ktorými sú Penta a tiež Norsk Hydro. „Aj z vyjadrenia spoločnosti Slovalco je zrejmé, že deficit, do ktorého sa hlinikáreň dostala, nevyvoláva nedostatok štátnej podpory z prostriedkov Environmentálneho fondu,“ tvrdí MŽP.

Podnik si podľa rezortu nedokázal zabezpečiť energiu na ďalšie pokračovanie výroby a jeho ekonomika padla tak, že by na tom nič nezmenilo ani prijatie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami.

Ján Budaj. (Foto: archív)