Úvod Turistika V Slovenskom raji chýbajú cyklochodníky

V Slovenskom raji chýbajú cyklochodníky

Foto: archív

Národný park Slovenský raj má najhustejšiu sieť turistických chodníkov, chýbajú v ňom však cyklotrasy. Myslí si to predsedníčka mikroregiónu Slovenský raj Sever a zároveň starostka obce Hrabušice Jana Skokanová. Jednou z najreálnejších možností vzniku cyklochodníka je podľa nej trasa, ktorá by smerovala zo Spišskej Novej Vsi až do turistického centra Podlesok.

„Turistických chodníkov je v Slovenskom raji dostatok, ale cyklotrás málo. Vzhľadom na to, že ide o národný park, je to nedostatočné. Keď vybudujeme cyklotrasu pod starým názvom Ukrajina, veľmi to pomôže aj cykloturistom,“ je presvedčená Skokanová.

Chodník by smeroval z metropoly Spiša do Smižian, odtiaľ cez Spišské Tomášovce, Letanovce až po Hrabušice, kde by skončil v turistickom centre Podlesok. O tejto trase sa v regióne rozpráva už desiatky rokov, v teréne je vyznačená, ale je veľmi ťažko prejazdná, keďže vedie otvorenou poľnohospodárskou krajinou.

Foto: archív
Foto: archív

„Za posledných päť rokov sa schválilo pár okruhov, ale zatiaľ sa toho veľa nespravilo. Keby fungovala cyklotrasa zo Spišskej Novej Vsi do Podlesku, celý región sa pohne smerom dopredu,“ myslí si bývalý reprezentant Slovenska v horskej cyklistike Ján Špak. Podľa Skokanovej sa v minulosti, keď bol Slovenský raj len chránenou krajinnou oblasťou, dalo chodiť kdekoľvek. Odkedy je to národný park, platia tu viaceré obmedzenia.

Ako doplnila, vybudovanie cyklotrás by mala byť priorita aj pre Košický samosprávny kraj, keďže ich jednotlivé obce nedokážu pokryť zo svojich rozpočtov: „Zvýšilo by to nielen návštevnosť, ale aj migráciu ľudí medzi obcami a mestom. Takýmto spôsobom by sa Slovenský raj aj spoznával.“

V regióne nachádza starostka viaceré lokality, kde by mohli vzniknúť nové cyklotrasy. „Perspektívne sa hľadá prepojenie Podlesku, cez Spišský Štiavnik do Hranovnice, aby sa cyklotrasa dokázala pripojiť na už existujúci chodník z Popradu smerom do Svitu.“ Podľa nej by bola vhodná cyklotrasa aj pri Letanovskom Mlyne. Špak vidí potenciál aj v trase, ktorá by mohla vzniknúť v smere zo Spišskej Novej Vsi do rezortu Levočská Dolina.

Foto: archív
Foto: archív