Úvod Z DOMOVA V SR sa už vyskytli i závažné prípady nežiaducich účinkov po očkovaní...

V SR sa už vyskytli i závažné prípady nežiaducich účinkov po očkovaní proti koronavírusu

Foto: archív

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz eviduje 67 hlásení podozrení o nežiaducich účinkoch po aplikovaní vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. V mediálnom vyhlásení to uviedla hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Dodala, že z tohto počtu bolo päť hlásení vyhodnotených ako závažné. Podľa hovorkyne jedno hlásenie uvádzalo pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku, dve hlásenia predkolapsový stav, jedno život ohrozujúcu anafylaktickú reakciu a posledné nevoľnosť, potenie a vracanie.

“Hlásenia súvisiace s alergickými reakciami po vakcinácii proti koronavírusu boli hlásené u osôb, ktoré udávali predchádzajúcu alergickú anamnézu, pričom ich stav sa po podaní korekčnej liečby upravil,“ dodala hovorkyňa.

Jurkemíková ďalej uviedla, že nezávažné hlásenia zahŕňajú v drvivej väčšine najmä bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína. Ďalej boli nahlásené „nezávažné nežiaduce reakcie“, ako zvýšená teplota, zimnica, únava, slabosť, bolesť hlavy, svalov a kĺbov a podobne.

ŠÚKL pripomína, že podozrenia na nežiaduce účinky liekov majú povinnosť hlásiť všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii bez ohľadu na ich závažnosť. „S ohľadom na danú skutočnosť štátny ústav hodnotí počet a závažnosť hlásení pri aktuálnych počtoch zaočkovaných osôb za štandardný,“ uviedla Jurkemíková.