Úvod ZO ZAHRANIČIA V štyroch oblastiach Ukrajiny sa začali referendá o pripojení k Rusku

V štyroch oblastiach Ukrajiny sa začali referendá o pripojení k Rusku

Foto: archív

V štyroch oblastiach na Ukrajine sa začali referendá o ich pripojení k Rusku. Prebiehať budú až do utorka 27. septembra. Konajú sa v nedávno vyhlásených republikách na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej, ako aj v Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Referendové otázky sa líšia podľa konkrétnej oblasti. Napríklad v Doneckej oblasti znie: „Ste za pripojenie Doneckej ľudovej republiky k Ruskej federácii na základe práv subjektu Ruskej federácie?“ Analogicky znie aj otázka v Luhanskej ľudovej republike.

V Chersonskej oblasti otázka znie: „Ste za odtrhnutie Chersonskej oblasti od štátu Ukrajina, vytvorenie samostatného štátu z Chersonskej oblasti a jeho pripojenie k Ruskej federácii, ako subjektu Ruskej federácie?“ Marina Zacharovová, členka tamojšej volebnej komisie, odhaduje účasť na 750.000 voličov. V Záporožskej oblasti je podobná otázka v ruštine aj ukrajinčine.

Ústredná volebná komisia v Rusku uviedla, že sa bude podieľať na monitorovaní referend vo všetkých štyroch oblastiach. Ruské médiá informujú, že hlasovať vo volebných miestnostiach sa bude len 27. septembra.

Dovtedy sa má z bezpečnostných dôvodov hlasovať na úrovni menších spoločenstiev, ako aj priamo v príbytkoch, kam budú chodiť zriadenci s volebnými urnami. Luhanská volebná komisia napríklad v jednom zo svojich agitačných videí uvádza: „Môžete hlasovať priamo z domu. Od 23. do 27. septembra môžete hlasovať doma.“

Motivovať ľudí k hlasovaniu sa snažia aj ruské úrady. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti napríklad zverejnila plagát určený pre voličov v Luhansku s heslom „Rusko je budúcnosť“. Referendá odsúdila Ukrajina aj jej západní spojenci a označili ich za „nelegitímne“ a „podvodné“. EÚ vopred vyhlásila, že ich výsledky neuzná a naznačila, že proti Rusku pripravuje nový balík sankcií.