Úvod Politika V Sýrii bojujú proti sebe Kurdi a Turci nemeckými zbraňami

V Sýrii bojujú proti sebe Kurdi a Turci nemeckými zbraňami

Foto: archív

Napriek napätým vzťahom medzi Berlínom a Ankarou v posledných mesiacoch zostávajú Turci najväčšími záujemcami o nemecké zbrane. Vývoz zbraní do nepokojných oblastí pritom dlhodobo vzbudzuje v Nemecku emócie. Aj napriek vyhláseniam, že Berlín vývoz zbraní zníži, patrí stále k najväčším exportérom na svete.

V momentálne prebiehajúcich bojoch medzi tureckou armádou a kurdskými milíciami z Ľudových obranných jednotiek (YPG) na severe Sýrie tak proti sebe s najväčšou pravdepodobnosťou stoja nemecké zbrane. Na jednej strane tanky Leopard 2, dlhodobo patriace k najžiadanejším zbraniam v Turecku. A Kurdi na druhej strane ich ostreľujú nemeckými raketami typu Milan.

Nemecko dodalo v rokoch 2006 až 2011 do Turecka celkovo 354 tankov Leopard 2. Nedávno kabinet v Berlíne dokonca naznačil, že sa nebude brániť ďalšej niekoľkomiliónovej objednávke na ich modernizáciu. Tá by mala zaistiť, že budú odolnejšie proti výbušninám.

Protitankové rakety, ktoré využívajú teraz príslušníci YPG, sa k nim podľa všetkého dostali okľukou. Nemecko ich totiž v rokoch 2014 – 2017 pôvodne dodalo oddielom kurdských pešmergov, bojujúcim v Iraku proti Islamskému štátu. Kurdi okrem toho absolvovali aj autorizovaný výcvik pod vedením inštruktorov nemeckej armády.

Po tom, ako ISIS stratil svoje územia, dostali sa protitankové strely do rúk YPG. Ako uviedol denník Die Welt, vláda v Berlíne na posledné informácie týkajúce sa nemeckých zbraní v turecko-kurdskom konflikte príliš nereaguje. Okrem toho sú ďalšie dodávky zbraní častou témou rozhovorov medzi Ankarou a Berlínom. Mnohé nasvedčuje, že za oteplením vzťahov medzi oboma vládami môžu byť aj ďalšie možné kontrakty.