Úvod ZO ZAHRANIČIA V Taliansku protestovali proti covidpasom a novým pravidlám

V Taliansku protestovali proti covidpasom a novým pravidlám

Foto: archív

V niektorých talianskych mestách sa protestovalo proti novým vládnym opatreniam, ktoré zavádzajú potvrdenie o imunite proti ochoreniu COVID-19. Na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma sa zišla viac ako tisícka ľudí, ktorí skandovali „Nechceme covidpasy!“ a „Sloboda!“.

Tisíce ďalších vyšli do ulíc v Miláne, pričom niektorí z nich mali na sebe pripnutú Dávidovu hviezdu s nápisom „neočkovaný“. V Neapole sa zišlo asi sto odporcov očkovania, ktorí demonštrovali najmä proti očkovaniu detí a vykrikovali: „Ruky preč od detí“ a „Hanba! Hanba!“.

Zelené pasy začali byť v Taliansku povinné a sú potrebné na vstup do kín, múzeí a kryté športoviská alebo na vstup do interiérov reštaurácií. Zelený pas je papierový alebo digitálny certifikát, ktorý potvrdzuje, že jeho držiteľ dostal aspoň jednu dávku vakcíny, má aktuálny negatívny test, alebo v poslednom období prekonal ochorenie COVID-19.

Od 1. septembra musia mať učitelia a vysokoškolskí študenti potvrdenie o imunite proti ochoreniu COVID-19. Učitelia bez tohto certifikátu nebudú môcť vykonávať svoju prácu a po piatich dňoch im bude pozastavené vyplácanie mzdy. Takéto zelené pasy budú povinné aj pre cestujúcich vo vlakoch, v diaľkových autobusoch, ale aj v leteckej a lodnej doprave.