Úvod Politika V Taliansku vyhralo voľby antisystémové Hnutie piatich hviezd

V Taliansku vyhralo voľby antisystémové Hnutie piatich hviezd

Predseda M5s Luigi di Maio počas predvolebnej kampane. (Foto: archív)

Protieurópska rétorika Hnutia piatich hviezd (M5s) ovplyvnila parlamentné voľby v Taliansku. Protestná strana získala najviac hlasov, zatiaľ však nevedno, či bude aj zostavovať vládu. O niekoľko percent ju totiž predstihla stredopravá koalícia štyroch strán, kde k tým najvýraznejším patrí Vpred Taliansko expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigračná a euroskeptická Liga severu Mattea Salviniho.

Mnohí Taliani sa rozhodli dať šancu „mladým, čerstvým a plným dobrých nápadov“ z Hnutia piatich hviezd. Jeho predseda Luigi di Maio sľubuje nielen zvýšenie mzdy či znižovanie daní alebo viac financií do školstva, ale napríklad aj zrušenie „neužitočných zákonov“. O zostavení vlády je pritom pripravený rokovať so všetkými stranami.

M5s založil v roku 2009 komik Beppe Grillo zameraný proti „neefektívnej a skorumpovanej politike“. Dvaja nezávislí kandidáti sa v tom istom roku s podporou hnutia dostali do Európskeho parlamentu, o rok neskôr uspeli viacerí jeho kandidáti v komunálnych voľbách.

Foto: archív

Hnutie je považované za „antisystémové, environmentalistické, protiglobalistické, euroskeptické a antivakcinačné“. Parlamentné voľby v roku 2013 znamenali veľký zlom nielen pre M5s, ale aj pre celé Taliansko. Historicky po prvý raz sa totiž do parlamentu dostala tretia sila vedľa stredopravej a stredoľavej koalície. M5s vtedy získalo vyše štvrtiny všetkých hlasov a skončilo druhé za Demokratickou stranou. Odmietlo však vytvoriť koalíciu a zostalo v opozícii.

Hnutie piatich hviezd má značnú podporu na juhu Talianska, ktorý je ekonomicky slabší a zaťaženejší migračnou krízou. V programe M5s sľubuje zastaviť migračný prúd a poslať státisíce ľudí bez potrebných dokumentov naspäť do krajín ich pôvodu. Podľa dostupných prepočtov by malo mať v hornej komore parlamentu 102 – 122 kresiel. Väčšinu získava strana s najmenej 158 poslancami. V Poslaneckej snemovni by mohlo obsadiť od 216 do 236 z celkovo 630 kresiel.

Strany pravicovej koalície združenej okolo subjektu Vpred Taliansko by mohli v Senáte obsadiť 118 až 150 kresiel; pričom krajne pravicová Liga Severu by tam mala mať 52 – 62 poslancov, zatiaľ do Berlusconiho strana 46 až 56 poslancov. V Poslaneckej snemovni by táto pravicová koalícia mohla mať od 248 do 268 mandátov. Vládnej Demokratickej strane by malo patriť 42 až 54 mandátov z celkovo 315-členného Senátu. V Poslaneckej snemovni by tejto koalícii mohlo pripadnúť od 107 do 127 mandátov.

Foto: archív