Úvod Politika V Taliansku vzniká pronárodná, euroskeptická vláda

V Taliansku vzniká pronárodná, euroskeptická vláda

Foto: archív

Taliansky prezident Sergio Mattarella vymenoval za premiéra budúcej vlády Giuseppeho Conteho, kompromisného kandidáta protestného Hnutia piatich hviezd (M5S) a euroskeptickej a protiimigračnej Ligy Severu. Podľa Conteho slov by mala vzniknúť vláda „stojaca na strane talianskeho ľudu“. Agentúra AP v nadväznosti na to vyhlásila, že západná Európa bude mať tak pravdepodobne prvú populistickú vládu.

Strany majú spolu 352 zo 650 poslancov a 170 z 315 senátorov, čo im zaručuje pohodlnú väčšinu. O šéfovi M5S Luigim di Maiovi píšu médiá ako o budúcom ministrovi práce, predseda Ligy Severu Matteo Salvini pravdepodobne povedie rezort vnútra. Obe strany sa už dohodli na koaličnej zmluve.

Podľa všetkého tak možno v Taliansku očakávať vznik protisystémovej, pronárodnej, protiimigračnj a euroskeptickej vlády, ktorá sa pridá k odporu V4 a Rakúska proti diktátu Bruselu. Obe budúce vládne strany sa totiž programovo zhodujú v mnohých dôležitých bodoch. K ich dôležitým cieľom patrí obmedzenie diktátu Bruselu.

Foto: archív

Nelegálnych migrantov bez dokladov čaká podľa všetkého deportácia. V Taliansku ich pritom podľa odhadov žije asi pol milióna. Liga aj M5S chcú dosiahnuť revíziu tzv. dublinského systému, podľa ktorého proces so žiadateľmi o azyl začína tá krajina, v ktorej oň utečenec po prvý raz požiadal alebo tam vstúpil na územie EÚ. Práve Taliansko mnohí migranti využívajú na trase z Líbye do Európy.

Zhodu nachádzajú aj v pozitívnom postoji k Rusku. Obe strany presadzujú čo najrýchlejšie zrušenie sankcií, keďže Moskvu považujú za dôležitého obchodného partnera. Okrem Ruska chcú normalizovať i vzťahy so súčasnou legitímnou sýrskou vládou a Bašárom Asadom.

Liga severu prišla aj s ideou vytvorenia paralelnej meny k euru, ktorá by do budúcnosti mohla slúžiť ako záruka bezproblémovejšieho odchodu Talianska z eurozóny. Hnutie piatich hviezd túto myšlienku neodmieta, aj keď takýto krok nie je v prípade Talianska ako jednej z najzadlženejších krajín Európy vôbec istý.

Nevôľu v Bruseli vyvoláva aj meno kandidáta na ministra hospodárstva – Paola Savonu, kritika členstva Talianska v eurozóne. Vstup do nej považuje za historickú chybu. Vo svojej najnovšej knihe píše, že eurozóna vznikla pre potreby Nemecka, ktoré chce teraz ovládnuť Európu hospodársky, keď sa mu to počas druhej svetovej vojny nepodarilo vojensky.