Úvod Auto - moto V Tatrách sa bude hovoriť o regulácii parkovania

V Tatrách sa bude hovoriť o regulácii parkovania

Foto: archív

O regulácii parkovania v mestách a jeho vplyve na dopravu celkovo i o ďalšom postupe pri tvorbe celoslovenského dokumentu o parkovaní budú hovoriť členovia Slovenskej parkovacej asociácie (SPA) na Štrbskom Plese. „Spolu s odborníkmi na dopravu, predstaviteľmi samospráv, štátnej i mestskej polície a zahraničnými hosťami, budú na uvedené témy diskutovať na 13. konferencii SPA,“ informovala hovorkyňa SPA Jana Jurčišinová. Trojdňová konferencia, nad ktorou prevzali záštitu Únia miest Slovenska a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, sa začne v utorok 21. novembra.

„Naším cieľom je poukázať na to, ako regulovanie parkovania dokáže pozitívne ovplyvniť život v meste. Pretože práve táto regulácia je bolestivejšia časť procesu, na konci ktorého je plynulejšia doprava v našich mestách a teda trvalo udržateľná mobilita. Na to, aby sme nemíňali čas v zápchach, musíme ulice odbremeniť od áut. Ľudia by sa mali naučiť využívať napríklad hromadnú dopravu a predstavitelia samospráv vytvoriť podmienky na prepojenie a zorganizovanie hromadnej a individuálnej dopravy tak, aby odstavené autá nezahlcovali ulice,“ vysvetlil predseda SPA Miroslav Lepeta.

Aj to je podľa predstaviteľov SPA dôvod, prečo je na Slovensku potrebná základná všeobecná metodika parkovania. Dokument, kde by mestá mohli hľadať riešenie svojich problémov so statickou dopravou. V stredu 22. novembra na konferencii odznie okrem iných aj príspevok s názvom Nedostatok parkovacích miest ako nástroj pre udržateľnú mobilitu.

„Hovoriť sa bude o vzťahu medzi cenou parkovania a cenou hromadnej dopravy,“ doplnila Jurčišinová s tým, že odznejú aj príklady prepojenia verejnej dopravy a parkovania zo zahraničia, napríklad z Prahy. Vo štvrtok 23. novembra budú účastníci diskutovať najmä o legislatíve súvisiacej s parkovaním.

Foto: archív