Úvod Spoločnosť V uliciach Švédska rastie kriminalita, polícia radšej hliadkuje na internete

V uliciach Švédska rastie kriminalita, polícia radšej hliadkuje na internete

Foto: archív

Švédsko má štatisticky najvyšší index kriminality zo všetkých štátov Európy. Problémom je najmä epidémia znásilnení a takzvané „no go zóny“, do ktorých sa boja vkročiť už aj policajti. Aj niektoré média hlavného prúdu priznávajú, že práve imigranti majú na kriminalite veľký podiel. Napríklad väčšina usvedčených páchateľov znásilnení má nešvédsky pôvod.

Človek sa oprávnene pýta, že čo s nárastom kriminality robí švédska polícia? Viac policajtov v uliciach a problémových štvrtiach? Ale kdeže! Švédski policajti vo zvýšenom počte „hliadkujú“ na internete, kde dozerajú na to, aby sa niekto neslušne nevyjadroval o moslimoch, imigrantoch a iných menšinách.

Najnovšie si švédska polícia posvietila na 91-ročného dôchodcu, ktorý na sociálnej sieti verejnil urážlivú poznámku o moslimoch. Súd bol kvôli jeho veku zhovievavý a starého pána odsúdil „len“ na peňažnú pokutu.

Švédskej polícii v boji proti internetovým diskutérom pomáhajú aj rôzne mimovládne organizácie a jednotlivci, ktorí udávajú autorov problematických diskusných príspevkov. Príkladom je štátom platená organizácia „Online Hate Speech Monitor“, ktorej sa od roku 2017 podarilo udať už viac ako tisíc ľudí. Vo Švédsku tak platí pravidlo, že keď už nie je bezpečne na uliciach, tak nech je bezpečne aspoň na internete.