Ďalší prípad masovej streľby v Spojených štátoch – keď strelec zabil v Las Vegas najmenej 59 ľudí a ďalších 527 zranil – opäť otvára debatu o tom, či zbrane zostanú súčasťou amerického života. Podobné útoky sa totiž pomerne často opakujú, a to aj napriek debatám o regulácii zbraní.
USA figurujú na dvanástom mieste svetového rebríčka v počte úmrtí strelnou zbraňou. V roku 2014, čo je najaktuálnejší rok s dostupnými údajmi, zomrelo na zranenia spôsobené strelnými zbraňami 33 594 Američanov. Celkový priemer v USA predstavuje 10,5 zastrelených na stotisíc obyvateľov. Toto číslo sa však v jednotlivých štátoch odlišuje. Na vrchole smutného rebríčka je Aljaška (23,4) a Louisiana (20,5).
Aljaška napríklad nevyžaduje, aby mali obyvatelia povolenie na prepravu zbraní. Louisiana ho síce vyžaduje, ale len na niektoré typy zbraní. Na opačnom konci spektra je Massachusetts (3) a Havaj (3,6). Oba štáty majú jedny z najprísnejších zákonov o kontrole zbraní v krajine.
Civilisti pritom vlastnia viac ako trištvrte z celkového počtu zbraní na svete. USA sú svetový líder v počte ozbrojených civilistov. Za posledných 15 rokov sa množstvo strelných zbraní v Spojených štátoch strojnásobilo. Len v roku 2013 ich americké spoločnosti vyrobili takmer 11 miliónov: zhruba štyri percentá išli na export, ďalších 5,5 miliónov sa však do krajiny opäť doviezlo.