Úvod Spoločnosť V USA objavili najväčšie ropné pole

V USA objavili najväčšie ropné pole

Foto: archív

Americkí geológovia objavili v západnom Texase zrejme najväčšie nekonvenčné ropné pole v USA. Bridlicové náleziská v oblasti Wolfcamp v Permskej panve skrývajú podľa najnovších odhadov americkej geologickej služby USGS 20 miliárd barelov ropy a 1,6 miliardy barelov zemného plynu. To znamená, že je trikrát väčšie ako súčasná najväčšia bridlicová formácia Bakken v Severnej Dakote.

V oblasti Wolfcamp sa ťaží ropa už od 80. rokov 20. storočia tradičným vertikálnym spôsobom. Teraz však spoločnosti využívajú horizontálnu ťažbu a hydraulické štiepenie, tzv. frakovanie. Tak sa dostanú k rezervám nekonvenčnej ropy, teda tej, ktorá sa nachádza v nezvyklých formáciách, ako je bridlica. Nie je v tradičných oddelených jazierkach, ale v celej formácii. USGS musí odhadnúť množstvo ropy a aj to, či je technicky vyťažiteľná.

„Dokonca aj v oblastiach, kde sa vyťažili miliardy barelov ropy, je stále potenciál na nájdenie ďalších miliárd,“ uvádza vo vyhlásení Walter Guidroz z USGS. „Zmeny technológie a priemyselných postupov môžu mať významný vplyv na to, aké zdroje sú technicky využiteľné, preto stále posudzujeme zdroje v USA aj vo svete.“

Frakovanie sa na celkovej ťažbe ropy v USA podieľa viac ako polovicou. V roku 2000 bolo v USA iba 23-tisíc frakovacích zariadení, ktoré vyťažili približne 102-tisíc barelov ropy denne. Vlani ich bolo už 300-tisíc a získalo sa nimi 4,3 milióna barelov ropy denne. Ťažba ropy z bridlíc v USA spôsobila prudký pokles cien ropy od roku 2014 z viac ako 100 dolárov za barel až na 25 dolárov na začiatku tohto roku.