Úvod ZO ZAHRANIČIA V USA už zaočkovali 900.000 detí od 5 do 11 rokov

V USA už zaočkovali 900.000 detí od 5 do 11 rokov

Foto: archív

V USA už zaočkovali približne 900.000 detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19 počas prvého týždňa od spustenia očkovacej kampane vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Oznámil to šéf krízového štábu Bieleho domu v boji s koronavírusom Jeffrey Zients.

„Program očkovania sa práve naberá na sile. Väčšina vakcinácií detí sa uskutočnila v uplynulých dňoch,“ spresnil novinárom Zients, ktorý dodal, že rodičia na očkovanie prihlásili ďalších zhruba 700.000 detí.

Očkovanie amerických detí sa odohráva v lekárňach, ambulanciách pediatrov, detských nemocniciach aj na špeciálne určených miestach. Celkovo je pre deti plánovaných približne 20.000 očkovacích lokalít. Do spomenutej vekovej skupiny patrí zhruba 28 miliónov amerických detí.

Vakcínu od Pfizer/BioNTech schválili pre mladšie deti už skôr. Podáva sa v dvoch dávkach s odstupom troch týždňov v dávke 10 mikrogramov. Staršie vekové skupiny dostávajú 30 mikrogramov očkovacej látky.

„Aj keď sú deti proti koronavírusu odolnejšie ako dospelí, stále zostávajú ohrozenou skupinou obyvateľstva,” tvrdí šéfka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Rochelle Walenskyová.