Úvod ZO ZAHRANIČIA V USA vydali prvý pas s neutrálnym pohlavím X

V USA vydali prvý pas s neutrálnym pohlavím X

Foto: archív

V Spojených štátoch bol vydaný prvý cestovný doklad, kde je pohlavie nositeľa označené neutrálnym X. Ako zverejnila agentúra AP, ide o míľnik pre ľudí, ktorí sa nepovažujú ani za ženu, ani za muža.

Pas vydalo ministerstvo zahraničia, ale odmietlo povedať, či je vlastníkom dokladu človek menom Dana Zzyym. Tento obyvateľ štátu Colorado odmieta úradom povedať, či sa považuje za muža, alebo za ženu a s ministerstvom zahraničia sa súdi od roku 2015.

Úrad odmietol vydať tejto osobe pas, pretože v žiadosti nebola zaškrtnutá kolónka pohlavie. Nad políčkami M (muž) a F (žena) bolo rukou napísané „neutrálne“. Žiadateľ sa dožadoval zavedenia tretieho políčka s označením X.

Zzyym má podľa lekárov obojaké pohlavné charakteristiky, bol vychovávaný ako chlapec, ale neskôr dospel k presvedčeniu, že nie je mužom ani ženou. Slúžil v námorníctve ako muž, ale neskôr sa počas univerzitného štúdia identifikoval ako pohlavne neutrálny.

Ministerstvo zahraničia v júni oznámilo, že mieni zaviesť v žiadosti o pas okrem alternatív M a F ešte tretiu možnosť. Bude to však znamenať rozsiahle zmeny v počítačových systémoch, takže to istý čas potrvá.

Ak sa uvádzaný druh pohlavia nebude zhodovať s tým, aký dotyčný alebo dotyčná uviedli na iných dokladoch, ministerstvo nebude už v prípade vydávania pasov žiadať lekársky doklad. Žiadateľ môže označiť ľubovoľnú alternatívu.

Vydaním pasu s označením pohlavia X sa USA priradili k Austrálii, Novému Zélandu, Nepálu a Kanade. Tieto štáty umožňujú občanom mať v pase uvedené aj iné ako len ženské alebo mužské pohlavie.