Americký Úrad pre bezpečnosť dopravy (TSA) zadržal počas jediného týždňa v príručných batožinách leteckých pasažierov dovedna 96 strelných zbraní. Stalo sa tak v posledný júlový týždeň a išlo o rekordný počet. TSA o tom informoval na svojej webovej stránke. „Z 96 objavených strelných zbraní bolo 85 nabitých, 26 malo náboje v zásobníku,“ informoval TSA.
Predošlý rekord pochádzal z druhého júlového týždňa, keď bezpečnostní pracovníci na letiskách po celej krajine zadržali v príručných batožinách dovedna 89 strelných zbraní. Okrem strelných zbraní objavila TSA v príručnej batožine aj rôzne druhy nožov a granát uložený v topánke.
Denník Washington Post upozornil na to, že počet zadržaných zbraní neustále rastie a ak bude tento trend pokračovať, dosiahnu USA aj nový ročný rekord. „Úrad zadržal rekordný počet nelegálne prepravovaných zbraní v každom z predošlých najmenej štyroch rokov a zdá sa, že je na ceste prekonať ďalší rekord. Do konca júna objavil 1 861 strelných zbraní, čo je o približne 20 percent viac než v rovnakom období minulého roka, keď zadržal 1 546 zbraní,“ napísal ďalej denník.
Kým v roku 2010 zadržal TSA 1 123 zbraní, v roku 2012 to bolo 1 556, o ďalšie dva roky neskôr 2 212 a vlani 3 392 zbraní. „Nárast v počte zadržaných zbraní bezpochyby odzrkadľuje rekordné počty ľudí cestujúcich letecky a tiež rastúci počet Američanov vlastniacich zbrane. Odráža však aj ľahostajnosť majiteľov zbraní,“ uviedol Washington Post.
TSA v tlačovej správe upozornil na to, že každý štát má iné zákony týkajúce sa zbraní a cestujúci by sa s nimi mali vopred oboznámiť. Dôležité je tiež vedieť, aké predmety sú zakázané v príručnej batožine. Inak hrozí cestujúcim zatknutie a pokuta vo výške až 11000 dolárov.
Nie vždy však ide o nevedomosť, nezriedka sa pasažieri snažia previezť zbrane úmyselne. Napríklad 1. augusta zadržali pracovníci TSA na letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku dvoch bratov z Austrálie, ktorí sa snažili dostať do lietadla vzduchovku rozobranú na časti. Niektoré z nich si pritom ukryli aj do spodnej bielizne.
„Keď prešli skenerom, zariadenie signalizovalo nález na rôznych častiach tela vrátane vreciek a rozkroku. Prehľadaním sme zistili, že každý muž mal oblečené dve vrstvy oblečenia v snahe zakryť časti vzduchovej pištole, ktoré mali vo vreckách a v spodnej bielizni,“ uviedla v tlačovej správe TSA s tým, že ďalšie časti zbrane potom našli v odovzdanej batožine.