Úvod ZO ZAHRANIČIA V Ženeve odhlasovali najvyššiu minimálnu mzdu na svete

V Ženeve odhlasovali najvyššiu minimálnu mzdu na svete

Foto: archív

Vo švajčiarskom kantóne Ženeva sa v miestnom referende hlasovalo o minimálnej mzde. Obyvatelia s podporou odborárov navrhli dolnú hranicu hodinovej sadzby 23 švajčiarskych frankov (v prepočte 21 eur), čo je najvyššia minimálna mzda na svete. Návrh podporilo v referende 58 percent hlasujúcich.

Švajčiarsko nemá centrálne určený minimálny príjem, ale v roku 2020 sa k tomuto kroku prihlásili už štyri kantóny. Ženeva tak bude štvrtý z 24 kantónov, kde je štátom garantovaná minimálna mzda. Švajčiarsko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta a Ženeva je podľa The Economist 10. najdrahšie mesto na svete.

Minimálna mzda prichádza v pravú chvíľu, keďže sa už prejavujú ekonomické dôsledky koronavírusovej krízy. Časť obyvateľov si dokonca nemôže dovoliť naďalej žiť v meste. Objavujú sa fotografie stoviek ľudí, čakajúcich v radoch na jedlo od charity, čoraz častejšie sa píše o rastúcej chudobe.

Minimálna mzda by mala obyvateľom Ženevy pomôcť vyrovnať sa s prichádzajúcou ekonomickou krízou a zabezpečiť im také podmienky, aby nemuseli opúšťať mesto. Kancelár mesta Mauro Poggia uvádza, že ide o krok smerujúci k „boju s chudobou, sociálnou integráciou a k zabezpečeniu rešpektu k ľudskej dôstojnosti“.