Úvod ZO ZAHRANIČIA Václav Klaus nechápe šialenstvo okolo Grety Thunbergovej

Václav Klaus nechápe šialenstvo okolo Grety Thunbergovej

Veľkou témou posledných mesiacov je 16-ročná švédska aktivistka Greta Thunbergová, ktorá iniciovala školské štrajky za klímu. Stala sa doslova hviezdou Západu. „Je to absolútne šialenstvo našej doby. Skutočnosť, že politici, vedci aj novinári ju počúvajú a vedú s ňou vážne rozhovory, je niečo neuveriteľné.

Jeden z organizátorov štrajkov vraví, že už nemá dôvod vzdelávať sa, lebo nijaká budúcnosť nebude. Je nepredstaviteľné, že tomu dospelí ľudia v Európskom parlamente fanaticky tlieskajú,“ vyjadril sa bývalý český prezident Václav Klaus na margo diania okolo Grety.

„To dievča je obeť. Do značnej miery obeť svojich rodičov, ktorí jej to naočkovali a sú takí nezodpovední, že ju zneužívajú na propagáciu myšlienok tohto typu.“Stala sa z nej mediálne protežovaná hviezda. Podľa kritikov je to však de facto záškoláčka, ktorá sa každý piatok vyhýba škole – od 20. augusta minulého roka namiesto sedenia v škole štrajkuje pred švédskym parlamentom a jej príklad nasledujú mnohí školáci po celom svete.

Ofenzíva klimatických alarmistov je podľa Václava Klausa spolitizovaná. Štandardné politické strany sú vyčerpané, atak nastalo falošné hľadanie „páčivých tém“. Podľa exprezidenta totiž neexistujú nijaké nové zistenia ani vedecké hypotézy, že sa okolo klímy deje niečo revolučné.