Úvod ZO ZAHRANIČIA Väčšina Maďarov si myslí, že Orbánov Fidesz budúcoročné voľby opäť vyhrá

Väčšina Maďarov si myslí, že Orbánov Fidesz budúcoročné voľby opäť vyhrá

Foto: archív

Maďarská vládna strana premiéra Viktora Orbána Fidesz zvýšila svoj náskok pred zoskupením šiestich opozičných strán – v aktuálnych prieskumoch vedie o päť percent, vyplýva z prieskumu agentúry Medián.

Oproti prieskumu zo začiatku októbra si polepšila o dve percentá, zatiaľ čo opozičné zoskupenie prišlo o tri percentá hlasov. Nacionalistické Hnutie Naša vlasť a recesistická Maďarská strana dvojchvostého psa získali po siedmich percentách.

Zoskupenie skladajúce sa z opozičných strán Demokratická koalícia, MSZP, Jobbik, Politika môže byť iná, Dialóg a Momentum podľa Mediánu od októbra prišlo o hlasy, ktoré získalo po výbere spoločného kandidáta na post predsedu vlády Pétera Márkiho-Zaya, primátora mesta Hódmezővásárhely.

Ako vyplýva zo zistení Mediánu, opozičná koalícia má byť populárnejšia ako Fidesz medzi vzdelanejšími a bohatšími voličmi, ako aj u ľudí mladších ako štyridsať rokov. Orbán bude v predvolebnom zápase čeliť zjednotenej opozícii po prvý raz, odkedy sa Fidesz v roku 2010 stal vládnucou stranou.

Podľa nového prieskumu si však napriek tomu 63 percent voličov myslí, že Fidesz zostane pri moci aj po budúcoročných parlamentných voľbách, zatiaľčo 23 percent predpokladá víťazstvo opozície.