Úvod ZO ZAHRANIČIA Väčšina Nemcov nesúhlasí s dodávkou tankov Leopard 2 na Ukrajinu, zistil prieskum

Väčšina Nemcov nesúhlasí s dodávkou tankov Leopard 2 na Ukrajinu, zistil prieskum

Foto: archív

Väčšina obyvateľov Nemecka je proti tomu, aby ich krajina dodala Ukrajine tanky Leopard 2, ktoré má nemecká armáda vo výzbroji od roku 1979. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov pre agentúru DPA. Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil na vzorke 2075 opýtaných, s dodávkou tankov nesúhlasí 45 percent opýtaných, opačný názor má 33 percent, 22 percent sa nevyjadrilo.

Nemecký kancelár Olaf Scholz opakovane odmietol žiadosti ukrajinskej vlády o poskytnutie týchto tankov s argumentom, že nijaké iné krajiny podporujúce Ukrajinu počas vojenského konfliktu s Ruskom jej zbrane tohto druhu neposkytli. Tvrdí tiež, že ukrajinské posádky by pred používaním uvedených tankov potrebovali intenzívny výcvik.

Rozdelená je aj vládnuca trojkoalícia. Kým politici zo Scholzovej sociálnodemokratickej strany (SPD) sú vo všeobecnosti proti, z radov Zelených a liberálov (FDP) sa ozýva čoraz viac hlasov za dodanie tankov. Tento krok podporuje aj konzervatívny opozičný blok CDU/CSU.

Najväčšia podpora dodávky tankov je medzi voličmi Zelených (50 percent za, 25 percent proti). U ostatných dvoch koaličných stranách sú vo väčšine odporcovia – 41 ku 40 percentám v SPD, respektíve 42 k 33 percentám v FDP. Rovnako je to aj v CDU/CSU (43 percent proti, 38 percent za). Najväčší odpor je medzi voličmi vlasteneckej Alternatívy pre Nemecko (AfD) — 76 ku 13 percentám.