Úvod Ekonomika Väčšina Slovákov si nevytvára dostatočnú finančnú rezervu 

Väčšina Slovákov si nevytvára dostatočnú finančnú rezervu 

Foto: archív

Aj keď sú dve tretiny Slovákov presvedčené, že sa vo svojich financiách orientujú dobre, v hospodárení vidieť rezervy. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Nadácie Partners, ktorú pre ňu uskutočnila agentúra Focus v júli tohto roka na vzorke 1 511 respondentov.

Podľa prieskumu mesačne si 10-percentnú rezervu z príjmu nevytvára 35 percent opýtaných. A ďalších 28 percent neodkladá do rezervy dostatočnú sumu. Dlhodobé aktíva, teda mesačne 20 percent z príjmu, dostatočne nevytvára a na budúcnosť sa nezabezpečuje 94 percent opýtaných.

Dominantnú časť svojich úspor majú Slováci podľa výkonného riaditeľa portálu FinancnyKompas.sk Maroša Ovčarika uloženú v bankových produktoch, ktoré dnes takmer vôbec nezarábajú. “Stále máme zakorenený pocit, že peniaze na účte, ktoré navyše vidíme, sú jediné,“ doplnila Andrea Straková zo spoločnosti Partners Group SK.

Nejaký úver či pôžičku spláca viac než polovica opýtaných. Až 85 percent opýtaných uvádza, že na bežnú spotrebu dáva viac, ako sa odporúča. V prípade, že by Slováci získali vyššiu sumu peňazí, nad investovaním a rezervou rozmýšľa 60 percent opýtaných a na spotrebu by peniaze využilo 40 percent respondentov.

Takmer polovica Slovákov má k svojej životnej úrovni neutrálny postoj. Tvrdia, že ich životná úroveň nie je ani dobrá, ani zlá. Viac než tretina, konkrétne 38 percent respondentov, je so svojou životnou úrovňou spokojná a hodnotí ju ako dobrú. Naproti tomu 15 percent sa na svoju životnú úroveň sťažuje.

Pri otázke, či si respondenti myslia, že sa ich životná úroveň domácnosti zmení počas jedného roka až 66 percent opýtaných neočakáva nijaké zmeny, 19 percent očakáva zlepšenie a 10 percent naopak zhoršenie.

“Postupne rastú reálne mzdy, úspory v bankách, ale aj spotreba obyvateľov. Okrem iného aj súčasné extrémne vysoké rasty úverov svedčia o tom, že ľudia majú do budúcnosti pozitívne očakávania, že sa im ich situácia minimálne nezmení a budú schopní aj v najbližších rokoch splácať svoje záväzky vyplývajúce z úverov,” skonštatoval Ovčarik.

Foto: archív
Foto: archív