Úvod Z DOMOVA Vaľová: Koalícia chce vymeniť Rezníka a politicky ovládnuť RTVS

Vaľová: Koalícia chce vymeniť Rezníka a politicky ovládnuť RTVS

Jana Vaľová. (Foto: Jana Birošová)

Krátko po nástupe Matovičovej vlády vicepremiérka Veronika Remišová na sociálnej sieti naznačila, že jedným zo zamýšľaných zmien novej garnitúry je výmena doterajšieho vedenia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Nepriamo tým potvrdila predpoklady úvahy niektorých politických analytikov o plánoch súčasnej moci politicky ovládnuť verejnoprávne médiá.

Na tohtotýždňovom rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a médiá sa jeho členovia zaoberali Výročnou správou o činnosti RTVS. Poslankyňa Jana Vaľová za Smer-SD poukázala, že vedenie výboru spolu s ďalšími poslancami z koalície v uznesení z mája vyjadrilo “vážne podozrenia” v súvislosti s nakladaním s financiami v RTVS, pre ktoré treba podľa nich vykonať hospodársky audit. Pripomenula, že iniciátori uznesenia neuvádzajú, o aké konkrétne podozrenia ide.

„Už dopredu tvrdia, že v telerozhlase je všetko netransparentné a nehospodárne. Prítomné vedenie RTVS vysvetlilo, že zo zákona sa u nich sa robia kontroly NKÚ a audity každoročne.

Keď sme ostro upozornili, že tento postup je účelový a koalícii ide o politické ovládnutie verejnoprávneho média zmenou vedenia RTVS, poslanec za OĽaNO Jozef Pročko mňa a mojich kolegov Laššákovú a Jarjabka nazval sršňami,“ napísala Vaľová vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Nakoniec Pročko podľa poslankyne usvedčil sám seba a svoju stranu, keď počas rokovania výboru povedal, že Jaroslava Rezníka treba odvolať, pretože bol kandidátom Smeru-SD, a dať tam nepolitického kandidáta.

„Ohradila som sa, že pán Rezník nebol kandidátom Smeru a volili sme ho na základe jeho odbornosti, keďže v minulosti roky úspešne viedol Slovenský rozhlas a Tlačovú agentúru SR. Neodpustila som si poznámku, že si viem predstaviť ‘nepolitickosť’ zvoleného kandidáta, keďže väčšinu v parlamente má dnes OĽaNO,“ pokračovala Vaľová.

Ako dodala pre portál napalete.sk, opoziční poslanci majú informácie nielen o plánovanom odstránení doterajšieho vedenia RTVS, ale zistili i to, že koalícia – rovnako ako v prípade budúcej voľby generálneho prokurátora – chystá pri voľbe nového generálneho riaditeľa RTVS presadiť verejné hlasovanie.

„Ide o to, aby nik nemohol hlasovať inak, ako rozhodne koaličné politbyro,“ tvrdí a dodáva, že dnes mnohým politikom treba pripomenúť, že tajné hlasovanie je jedným z výdobytkov Nežnej revolúcie.

Vaľová tiež uviedla, že sa stotožňuje s názorom poslankyne a členky výboru pre kultúru a médiá za OĽaNO Moniky Kozelovej, že pre verejnoprávnu televíziu nie sú smerodajné čísla sledovanosti a nemá preto súťažiť s komerčnými médiami, pričom najpodstatnejšou pre ňu je informačná a vzdelávacia funkcia. Poslankyňa Smeru si však myslí, že toto poslanie si RTVS za terajšieho vedenia plní dostatočne, preto nie je dôvod ho odvolávať.