Úvod Politika Vaľová: Nedám peniaze Humenčanov mimovládke zaváňajúcej korupciou

Vaľová: Nedám peniaze Humenčanov mimovládke zaváňajúcej korupciou

Primátorka Humenného Jana Vaľová. (Foto: archív)

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) sa pred komunálnymi voľbami v rámci projektu Otvorená samospráva 2018 rozhodla zhodnotiť transparentnosť slovenských miest. Na predvolebne načasovanú aktivitu TIS zareagovala poslankyňa NR SR a primátorka Humenného Jana Vaľová.

Organizácia totiž prisúdila Humennému posledné, sté miesto v rebríčku miest, pri ktorých hodnotila činnosť samospráv, berúc do úvahy prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku, rozpočet a zmluvy, dotácie a granty, byty a zariadenia sociálnych služieb, personálnu politiku, etiku a konflikt záujmov, územné plánovanie a stavebný úrad a obecné podniky a organizácie.

Jana Vaľová poskytla redakcii portálu napalete.sk stanovisko, v ktorom zaradenie Humenného na poslednú priečku považuje za absolútne neobjektívne. Podľa nej je to v súlade s politickou propagandou, uskutočňovanou v kooperácii so záujmovými skupinami, ktoré chcú v Humennom presadzovať svoje ekonomické ciele.

Primátorka napriek tomu zverejnenie hodnotenia tesne pred voľbami nepovažuje za zásadný problém, pričom zdôraznila, že humenská samospráva má svedomie čisté. Problém má iba s tendenčnosťou týchto hodnotení.

“Aktivity TIS sú v hrubom konflikte záujmov. Táto organizácia totiž na jednej strane ‘hodnotí’ transparentnosť, na druhej strane ponúka samospráve služby auditu transparentnosti, alebo celkového nastavenia procesov tak, aby vyzerali v hodnotení TIS dobre,” dodala Vaľová.

“Schéma je veľmi jednoduchá. TIS zaplatíte a náhle ste transparentná samospráva. Sú aj iné možnosti. Môžete byť nezávislý, alebo opozičný primátor či primátorka. Kamarátstvo s pánmi Beblavým a Jurzycom sa tiež počíta. Čo, naopak, body v transparentnosti uberá, je príslušnosť k vládnej strane, najmä k Smeru-SD.

Predovšetkým teraz, keď strana chystá zmenu zákona o občianskych združeniach, kde budú musieť byť transparentné aj inštitúcie ako sú TIS. Tí totiž radi na transparentnosť poukazujú, neradi sú však transparentní oni,” okomentovala činnosť známej mimovládky. Ako dodala, možno nastal čas, aby sa zahraničná centrála Transparency International začala zaujímať, čo ich pobočka na Slovensku skrýva.

Humenné. (Foto: archív)

“Rozumiem, prečo ma TIS nemá rada. Nebojím sa totiž poukazovať na ich pochybenia a verejne o nich hovoriť. Upozornila som, že vlani TIS kritizovala naše mestské noviny za údajné neposkytovanie priestoru na reakcie, ale samotná organizácia sa neunúvala požiadať o stanovisko mesto a nedala mu možnosť vyjadriť sa k veci. Presne tak isto postupovala TIS tohto roku a opäť nenechala na našich novinách suchú nitku. Preto s takouto organizáciou nemám dôvod spolupracovať,” otvorene vyhlasuje Vaľová.

Pripomenula, že to bol aj dôvod, prečo vedenie mesta neodpovedalo na dotazník TIS. “Ale nech sa páči, kedykoľvek môžu prísť do Humenného a presvedčiť sa na vlastné oči,” doplnila a pokračovala: “Napokon stále platí, že odmietam hrať s TIS ich hru. Kritériám, ktoré si sami vymysleli, sa totiž dá vcelku jednoducho vyhovieť – stačí si u nich zaplatiť mastnú sumu za školenia, audity a projekty, ako sa k dodržaniu ich vlastných pravidiel dopracovať, a už mesto letí v rebríčkoch hore.

Radšej opravím ďalšie dva chodníky v našom meste, ako by som mala desiatkami tisíc eur z peňazí všetkých Humenčanov financovať bratislavskú mimovládku. Jej ‘rebríček’ príliš zaváňa korupciou a je obyčajným marketingom za prostriedky, ktoré sa dajú využiť omnoho lepšie a prospešnejšie pre ľudí.”

Na záver Vaľová podotkla, že najlepšie hodnoteným mestom podľa TIS je v tomto roku Vranov nad Topľou. “Na čele tohto zázračného rebríčka je Vranov na čele s primátorom, podľa médií obvineným z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu. Treba k tomu niečo dodať?

A ešte jeden príklad. Pred poslednými komunálnymi voľbami v roku 2014 boli na čele tohto rebríčka mestá vedené predvolebnými kandidátmi do NR SR za stranu Sieť – Martin a Prievidza. Čelným predstaviteľom strany Sieť bol aj Miroslav Beblavý, a nie je nijakým tajomstvom, že jeho manželka Emília dlhé roky pôsobí práve v TIS. Ďakujeme pekne za takúto ‘transparentnosť,” uzavrela svoje stanovisko primátorka Humenného.

Koľko stojí ocenenie od Transparency International Slovensko? Riaditeľ TIS Gabriel Šípoš a prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Imrich Kónya počas odovzdávania ocenení Otvorená samospráva 2016. (Foto: archív)