Nový primátor Humenného Miloš Meričko počas nedávneho predvolebného ťaženia netajil smelými plánmi – okrem iného aj v oblasti športu. A má na čo nadväzovať, pretože za posledné roky šport rozhodne nebol na okraji záujmu bývalého vedenia mesta. Do jeho rozvoja a budovania športových stánkov magistrát investoval slušné finančné prostriedky a výsledky sú viditeľné.

Za všetky príklady možno spomenúť návrat Humenného do prvej hokejovej ligy, či tohtoročné otvorenie zrekonštruovaného futbalového štadióna, ktorý patrí vo svojej kategórii medzi najmodernejšie na Slovensku. Po tom ako Miloš Meričko vystriedal na primátorskej stoličke Janu Vaľovú, väčšina medializovaných informácií z mesta sa dotýka práve humenského športu, predovšetkými hokeja.

Štadión bez tepla, elektriny a vody?
Meričko sprvoti na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti deklaroval podporu Mládežníckemu hokejovému klubu (MHK) Humenné, dokonca tvrdil, že našiel budúceho sponzora klubu. Vzápätí však začal robiť kroky, ktoré vzbudzujú dojem, akoby bol hokej pre nové vedenie mesta príťažou a snažilo sa ho zbaviť.

Počas zasadnutia mestského zastupiteľstva koncom roka naznačil, že hokejový klub je pre mesto príliš nákladná záležitosť. V podobnom duchu vystúpil aj na tlačovke na zimnom štadióne, pre ktorú prerušil mládežnícky zápas MHK Humenné.

Pripomenul, že na hokej prispelo mesto sumou vyše 407-tisíc eur. Dodal, že dnes “tie peniaze nie sú” a nevie, na čo boli použité. Pokračoval informáciou o stroskotaní rokovaní s potenciálnym investorom, pretože vedenie MHK Humenné vraj nepredložilo kompletné účtovníctvo a svoje záväzky a pohľadávky.

Z dôvodu nedoplatkov na energiách od októbra bola podľa neho prerušená dodávka tepla a hrozí aj odpojenie elektriny a vody. V tejto súvislosti spomenul možné škody, ktoré môžu nastať roztopením ľadu a podobne.

“Budúcnosť klubu, žiaľ, nie je v našich rukách, pretože mesto nie je jeho členom,” vyhlásil a zdôraznil, že MHK Humenné je súkromný klub. Dodal, že je jeho povinnosťou, aby sa postaral o zimný štadión a po dohode s riaditeľom Správy rekreačných a športových zariadení prejde štadión pod túto mestskú organizáciu.

Na tvrdenia primátora zareagovala jeho predchodkyňa Jana Vaľová. “Meno údajného sponzora Michala Turoka, ktorého našiel pán Meričko, v Humennom nikomu nič nehovorí a nie je známe, v čom podniká. Klubu mal darovať tritisíc eur, čo je suma postačujúca tak na jedny korčule,“ povedala pre napalete.sk exprimátorka.

Foto: archív

Podľa Vaľovej bol Turok iba nastrčený človek, aby primátor zahral divadlo a upokojil mestské zastupiteľstvo, že s hokejom je všetko v poriadku.

„Po zasadnutí zastupiteľstva však primátor zrušil zápasy mládeže MHK Humenné, čím cielene zdramatizoval situáciu a získal divákov. Následne zvolal tlačovku a začal tvrdiť, že dlhy klubu sú väčšie oproti tomu, aké mal informácie,” doplnila.

“Tu sa naskytá otázka, či niekto preberie združenie bez toho, aby prevzal účtovníctvo. Údajne nevyplatené faktúry nik nevidel, pán primátor ich neukázal. Emotívne rozprával o tom, že pre neuhradené záväzky je vypnutá dodávka tepla a o chvíľu sa to isté môže stať aj s elektrinou. O hodinu na to však mestský Facebook pozval obyvateľov mesta na verejné korčuľovanie.

Štadión je úplne funkčný, čoho dôkazom je, že ľudia na sociálnych sieťach zverejňujú fotografie z korčuľovania. Dodávky energií normálne fungujú, teplo bolo účelovo vypnuté pre zdramatizovanie situácie a pokiaľ viem, malo sa obnoviť hneď po skončení primátorovej tlačovky.

Mimochodom, teplo na zimný štadión dodáva Humenská energetická spoločnosť, kde má väčšinový podiel firma veľkopodnikateľa Jána Molnára Chemes, ktorý vo voľbách podporoval Miloša Merička,” dodala Jana Vaľová.

MHK Humenné nie je súkromný klub
Bývalá primátorka tiež upozornila, že Meričko mal prevzatie zimného štadióna vo volebnom programe. “Áno, dobre to znie, jasne však naznačil, že prvá liga v hokeji skončí, pretože zruší zmluvu s MHK Humenné o prenájme štadióna. Takže umelým vyvolaním dramatickej situácie iba splnil svoj predvolebný sľub,” myslí si.

Portál napalete.sk oslovil aj bývalého konateľa MHK Humenné Mareka Šmidu. Ten sa vyjadril, že spomínaný Michal Turok bol zvolený za člena a generálneho manažéra Výkonného výboru MHK.

Prevzal vedenie klubu a zaviazal sa, že uhradí presnú, vopred odsúhlasenú sumu za energie. Podľa neho mal tým Turok preukázať aj svoju sposobilosť kryť finančné potreby klubu v medzidobí do ďalšej dotácie. O tri dni sa však funkcie vzdal a z klubu odišiel.

Na snímke vľavo bývalý konateľ MHK Humenné Marek Šmida. (Foto: archív)

Šmida reagoval aj na tvrdenie primátora, že nevie, na čo bola použitá dotácia od mesta vo výške vyše 407-tisíc eur. “Presne na to, na čo bola určená. Vyúčtovanie je povinnosťou klubu, takže nové vedenie mesta uvidí, ako sa použili financie.

Je potrebné si uvedomiť, ze najvačšia časť dotácie je určená na krytie prevádzkových nákladov štadióna, ktorý sme mali v prenájme. Pritom z dokumentov mesta je zrejmé, že keď mesto naposledy v roku 2012 prevádzkovalo štadión samo, náklady malo vyššie, ako bola dotácia na prevádzku,” odpovedal.

“Mesto v roku 2018 poskytlo 407-tisíc eur na prevádzku zimného štadióna a aby podporilo hokejovú mládež, deti, A-mužstvo a krasokorčuliarov. Som veľmi rada, že Humenné vďaka dobrému hospodáreniu mohlo takúto dotáciu poskytnúť, pretože sa tak priblížilo väčším mestám, ktoré takisto dotujú hokej, aj keď vyššou sumou.

Napríklad Martin dotuje hokej vo výške 500-tisíc eur ročne, plus poskytuje aj peniaze na chod štadióna 250-tisíc eur. Keby som bola ďalej vo vedení mesta, určite by som hokej ďalej podporovala. Je to náročný, ale v Humennom divácky obľúbený šport,” hovorí Vaľová.

O zámeroch nového vedenia Humenného si však nerobí ilúzie. “Vyhovára sa na rozpočtové provizórium a údajné dlhy klubu a tým dôvodí nepridelenie financií pre hokej zo strany mesta. Pán primátor klame, keď vraví, že MHK Humenné je súkromný klub.

Je pozoruhodné, že okamžite po prevzatí moci mesto vymenilo kompletné predstavenstvo Futbalového klubu (FK) Humenné, kam okrem iného kooptovali poslanca mestského zastupiteľstva a zamestnancov mesta Humenné.

Pritom FK Humenné aj MHK Humenné sú občianskymi združeniami, majú takmer totožné stanovy, pričom určujú, že prezidentom oboch klubov je podľa stanov primátor alebo zástupca primátora,” upozornila exprimátorka.

Vaľová je presvedčená, že prvoligový hokej v Humennom má skončiť, aby mohol začať lukratívny volejbal.

Na sociálnej sieti uviedla, že má informácie, že to, čo sa dnes deje, mal jej nástupca a jeho ľudia vopred pripravené. „Hokej skončí a zostane tu iba futbal a volejbal. Mne už bolo z volebného programu humenského ‘zlepenca’ jasné, že hokej dostane stopku.

Preto zahrali divadlo so sponzorom, ktorý klub prebral a o tri dni dni vrátil. Závisí teraz od ľudí, či hokej v meste chcú. Ak áno, musia zaň bojovať. Hokej a problémy okolo neho nevyriešia intrigy, hádzanie špiny, ale jasné rozhodnutia a prevzatie zodpovednosti,” napísala Vaľová.

O zámeroch nového vedenia Humenného si exprimátorka Jana Vaľová nerobí ilúzie. (Foto: archív)