Úvod Z DOMOVA Vaľová o neschválení novely Zákonníka práce: Koalícia spolitizovala aj darovanie krvi. Je...

Vaľová o neschválení novely Zákonníka práce: Koalícia spolitizovala aj darovanie krvi. Je to facka darcom

Foto: TASR

Skupina poslancov NR SR zo strany Smer-SD podala návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce, ktorého zámerom bolo “podporiť darovanie krvi ako úkonu vo všeobecnom záujme, prejavu vzájomnej pomoci a spolupatričnosti, podporiť ochranu zdravia darcov krvi a zjednotiť prax pri poskytovaní pracovného voľna pre darcov krvi”.

Predkladateľmi novely boli Jana Vaľová, Robert Fico, Ladislav Kamenický, Viliam Záhorčák a Richard Takáč. Podstatnou zmenou právnej normy bolo obnoviť možnosť, aby si darcovia mohli po darovaní krvi oddýchnuť. Vrátil by sa tým späť stav, ktorý platil pred novelizáciou Zákonníka práce v roku 2003 z dielne vtedajšieho ministra práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaníka.

Minister zrušil možnosť oddýchnuť si po darovaní krvi na zvyšok dňa pre zamestnancov, ktorí sa rozhodnú darovať krv. Dovtedy bol zamestnávateľ darcom povinný poskytnúť deň plateného voľna. Kaník zredukoval povinnosť zamestnávateľa udeliť zamestnancovi voľno s náhradou mzdy iba na nevyhnutne potrebný čas, keď daruje krv a cestuje späť do práce.

“Keď darujete krv, istá miera rekonvalescencie má svoj hlboký význam. Predsa len je to zásah do bežných funkcií človeka a nie každý sa s tým vyrovnáva bez problémov. Poznám viacerých ľudí v mojom okolí, ktorí by chodili darovať krv častejšie, ak by ich nečakal po darovaní náročný deň v práci.

Sú ľudia, ktorí nemajú sedavé, kancelárske povolanie a ten jeden deň na zotavenie by bol pre nich viac ako vítaný,” zdôvodnila zamýšľanú zmenu poslankyňa Jana Vaľová počas rokovania o novele zákona v parlamentnom pléne.

Ako dodala, ďalším pádnym dôvodom, aby bola novela prijatá, je fakt, že v období pandémie ochorenia COVID-19 transfúzne stanice na Slovensku pociťujú akútny nedostatok krvi od darcov, ktorá je absolútne nevyhnutná pri liečbe ľudí a chirurgických zákrokoch.

“Sú darcovia, ktorí to cítia ako svoju ľudskú povinnosť a darujú krv absolútne nezištne. Pandémia nám ukázala, aké sú rezervy nášho systému transfúznych staníc, keď jedna kríza môže výrazne ohroziť dostatočné zásoby, napriek enormnému nasadeniu ľudí, ktorí tam pracujú.

Jeden deň voľna by odstránil prekážku pre mnohých, aby išli darovať krv. Aj Červený kríž dlhodobo bubnuje na poplach, že treba viac podporiť darovanie krvi,” povedala poslankyňa Smeru-SD.

Jana Vaľová. (Foto: Michaela Kolimárová)

“Našťastie, sú aj takí, väčšinou veľkí zamestnávatelia, ktorí to pochopili aj bez zákonnej úpravy. V kolektívnych zmluvách majú nezriedka zakotvený deň voľna navyše pri darovaní krvi. Zamestnávatelia vedia, že aj tak je z pracovníka menší úžitok, ale čoraz viac si uvedomujú aj to, že oni aj ich zamestnanec robia niečo dôležité pre celú spoločnosť,” pokračovala vo svojom prejave v NR SR.

Pripomenula, že nejde o politickú novelu. “Toto je úprimná a ľudská úprava zákona. Kolegovia, prosím vás v mene všetkých – darcov, ale aj pacientov, ktorí môžu ich krv potrebovať. Doprajme spoločne jeden deň voľna zamestnancom v deň, keď pôjdu darovať svoju krv.

Možno spoločne zachránime o pár životov viac. Dovoľte mi skončiť citátom pomocného biskupa Mareka Forgáča, ktorú som si prečítala v médiách a zapísala si ju: ‘Darcovia krvi doslovne darujú seba, aby zachránili zdravie a život iných’,” apelovala Vaľová na svojich poslaneckých kolegov.

Napriek presvedčivým argumentom predkladateľov snemovňa novelu neschválila. Väčšina poslancov sa pri hlasovaní zdržala a veľká časť zákonodarcov nebola prítomná v sále. Za tak boli iba poslanci Smeru-SD, niekoľko poslancov Hlasu-SD a jediný poslanec vládnej koalície z OĽaNO. Jana Vaľová neskrývala svoje sklamanie a znechutenie.

“Je to poriadna facka darcom, ktorí svojou krvou zachraňujú ľudské životy. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga po tom, ako som predniesla novelu zákona, povedal, že urobí všetko preto, aby prešla, pretože je výborná. Napokon za ňu nehlasoval ani on sám.

Poslanci za hnutie Sme rodina tiež hovorili, že novelu bez problémov podporia. A odrazu nepochopiteľne vyhralo politikárčenie,” reagovala Vaľová na verdikt parlamentu pre portál napalete.sk.

“Televízie pritom aj dnes vysielali výzvy, aby ľudia darovali krv, lebo v súčasnom období je jej kritický nedostatok. Poslanci týmto ľuďom nedožičili, aby mali mohli mať deň voľna na regeneráciu svojho organizmu. Je to hanebné.

Naozaj ide koaličným poslancom o ľudí? Spolitizujú ešte aj darovanie krvi. A to len preto, že predkladatelia sú smeráci. Iné vysvetlenie totiž nemám. Lenže nikdy nevedia, kedy sami skončia v nemocnici a budú potrebovať pomoc darcov krvi. Evidentne však na to pri svojom nepochopiteľnom hlasovaní nemysleli,” zakončila svoju reakciu Vaľová.

Foto: archív