Úvod ZO ZAHRANIČIA Van der Bellen bude rakúskym prezidentom ďalších šesť rokov

Van der Bellen bude rakúskym prezidentom ďalších šesť rokov

Alexander Van der Bellen. (Foto: archív)

Úradujúci rakúsky prezident Alexander Van der Bellen, ktorého podporovali hlavné rakúske politické strany, bol už v prvom kole prezidenských volieb opätovne zvolený do úradu. Vyplýva to z predbežných výsledkov volieb. Podľa predbežných výsledkov získal 54,6 percenta hlasov, zatiaľ čo za jeho najbližšieho rivala Waltera Rosenkranza hlasovalo 19,1 percenta zúčastnených voličov.

Sedemdesiatosemročný Van der Bellen sa v kampani predstavoval ako voľba stability. Kandidoval ako nezávislý, v minulosti bol lídrom strany Zelení. Rosenkranza nominovala vlastenecká Slobodná strana Rakúska.

Na zvolenie musí úspešný kandidát získať v prvom kole nad 50 percent platných hlasov. V opačnom prípade sa do druhého kola o štyri týždne prebojujú dvaja najúspešnejší kandidáti.

Viac než 6.363.400 rakúskych voličov si vyberalo spomedzi siedmich kandidátov. Funkčné obdobie rakúskeho prezidenta jej šesť rokov a ten istý kandidát môže byť opakovane zvolený iba raz. Volebná účasť dosiahla 66,1 percenta. V prvom období bol Van der Bellen vo funkcii od 26. januára 2017.

Alexander Van der Bellen sa narodil 18. januára 1944 vo Viedni. Jeho matka bola Estónka a otec Rus s holandskými koreňmi. Ruštinu, ako prvý jazyk svojich rodičov sa nikdy neučil. Z otcovej strany má šľachtických predkov, ktorí sa ešte okolo roku 1700 presťahovali z vtedajšieho Holandska do cárskeho Ruska.

Odtiaľ časť rodiny na jar roku 1919 po boľševickej revolúcii utiekla do Estónska a odtiaľ do Nemecka. Rodina si už v tom čase zmenila časť priezviska zo šľachtického von na Van. Prezidentovi rodičia sa z utečeneckého tábora vo Wernecku pri Schweinfurte presťahovali do Rakúska, pripojeného k nacistickej Tretej ríši. Neskôr rodina ušla pred Červenou armádou do údolia Kaunertal v Tirolsku, kde budúci prezident vyrastal.

Po absolvovaní ľudovej školy maturoval v roku 1962 na gymnáziu v Innsbrucku. V tom istom roku začal v rodnom meste študovať ekonómiu na Univerzite Innsbruck a štúdiá ukončil v roku 1966. O štyri roky neskôr získal doktorát.

V rokoch 1968 – 1970 bol vedeckým asistentom na Inštitúte financií na Univerzite v Innsbrucku. Pôsobil aj na Spolkovej akadémii verejnej správy vo Viedni a na univerzite v hlavnom meste, kde bol prodekanom aj dekanom na Fakulte sociálnych a ekonomických vied (1990 – 1994).

„Mojim domovom je Tirolsko, Viedeň, Rakúsko a Európa,“ hovorí Alexander Van der Bellen. Jeho politickými vzormi sa stali bývalý americký prezident John F. Kennedy (1961 – 1963) a bývalý rakúsky kancelár Bruno Kreisky (1970 – 1983).

Najskôr vstúpil do Sociálno-demokratickej strany Rakúska, v roku 1992 prešiel k Zeleným. V rokoch 1997 – 2008 sa stal ich predsedom a v rokoch 1999 – 2008 aj šéfom ich klubu v parlamente, kde bol od roku 1994. V rokoch 2012 – 2015 bol členom mestského zastupiteľstva vo Viedni a krajinského parlamentu.

V poradí deviatou hlavou Rakúskej republiky sa Alexander Van der Bellen stal po opakovanom druhom kole prezidentských volieb 4. decembra 2016. Rakúsky najvyšší súd pre údajné nejasnosti pri zratúvaní hlasov výsledky druhého kola z 22. mája 2016 anuloval a nariadil opakovanie volieb.

Foto: archív