Úvod Politika Varšava a Budapešť vytvárajú protiváhu Bruselu

Varšava a Budapešť vytvárajú protiváhu Bruselu

Foto: archív

Poľsko spolu s Maďarskom vytvárajú v rámci východnej Európy novú mocnosť v snahe znížiť vplyv Bruselu. Uviedol to britský denník Express, ktorý poznamenáva, že lídri oboch štátov usporadúvajú pravidelné tajné stretnutia s cieľom zlepšiť vzájomné vzťahy a spoluprácu.

Podľa poľsko-maďarského politického analytika Dominika Héjja obaja naši susedia pracujú na vytvorení mocenského zoskupenia v snahe eliminovať vplyv Európskej únie. Expert pri tom upozornil na intenzívne vzájomné návštevy poľských a maďarských ministrov, prebiehajúce „takmer každý týždeň“.

Héjj v tejto súvislosti pripomenul, že najväčšie politické strany v oboch štátoch – maďarský Fidesz a poľská strana Právo a Spravodlivosť (PiS) – majú toho veľa spoločného. „Samozrejme, neexistuje stopercentná zhoda, ale myšlienky PiS sú rovnaké ako myšlienky Fideszu. Maďarsko Poľsku ukázalo, že na svojej domácej pôde môže konať podľa vlastného uváženia a EÚ s tým nemôže urobiť nič,“ uviedol analytik.

Na druhej strane však zdôraznil, že vzťahy oboch štátov Vyšehradskej štvorky s Európskou úniou nedosiahli takú úroveň, ktorá by bola nenapraviteľná: „Nič dramatické sa zatiaľ nestalo, vzťahy s Bruselom nanajvýš ochladli.“

Ďalší expert sa zamýšľa nad vplyvom Európskej únie na Budapešť. „Nikdy si nemôžeme byť istí vplyvom Európskej komisie alebo Nemecka na Maďarsko. Európski politici sú rukojemníkmi domácej politiky,“ povedal pre Express Aleksander Fuksiewicz z Ústavu verejných záležitostí vo Varšave.

Vyjadrenia analytikov nadväzujú na zostrenie vzájomných vzťahov Poľska s Európskou úniou po tom, čo Varšava schválila reformu justičného systému. Brusel sa krajine vyhráža, že ak bude poľská vláda „pokračovať v podkopávaní nezávislosti súdnictva a právneho štátu v Poľsku, nebudeme mať inú možnosť, ako spustiť článok 7“.

Naši severní susedia vo svojej reakcii obvinili EÚ z vydierania. Európska komisia nato rozhodla o začatí „konania o porušení právnych predpisov EÚ“. Varšavy sa zastala aj Budapešť a vyzvala Európsku komisiu, aby „neprekračovala svoje právomoci“.