Úvod ZO ZAHRANIČIA Varšava podporí Budapešť proti Bruselu: odmietne návrh EK vziať Maďarsku financie

Varšava podporí Budapešť proti Bruselu: odmietne návrh EK vziať Maďarsku financie

Fotomontáž: archív

Poľsko bude rozhodne proti tomu, aby európske inštitúcie krátili vyplácanie eurofondov pre Maďarsko. Podľa agentúry MTI to vyhlásil predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki. Premiér tak na mediálnom brífingu reagoval na skutočnosť, že Európska komisia odporučila znížiť finančné prostriedky vyplácané Maďarsku zo spoločného rozpočtu Európskej únie.

Pozastavených by malo byť približne 7,5 miliardy eur, a to pre porušovanie zásad právneho štátu a nedostatky v boji proti korupcii. Varšava sa podľa slov poľského predsedu vlády zo všetkých síl postaví proti akýmkoľvek opatreniam európskych inštitúcií, ktorých cieľom by bolo nespravodlivo pripraviť ktorýkoľvek členský štát EÚ o finančné zdroje únie, najmä Maďarsko.

Morawiecki súčasne vyjadril nádej, že na prelome tohto a budúceho roka aj Poľsko dostane pridelené prostriedky z nového rozpočtového rámca Európskej únie. Eurokomisia už Budapešti blokuje približne šesť miliárd eur z fondu obnovy po pandémii covidu. Dôvody blokovania majú tiež súvisieť s korupciou.