Úvod ZO ZAHRANIČIA Varšavská radnica za pomoci polície rozbila bránu školy na ruskom veľvyslanectve a...

Varšavská radnica za pomoci polície rozbila bránu školy na ruskom veľvyslanectve a obsadila budovu

Foto: archív

Poľsko oznámilo, že za pomoci polície obsadilo budovu strednej školy blízko ruskej ambasády v hlavnom meste Varšava, určenej pre deti diplomatov. Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev označil tento krok za nelegálny.

Spor v súvislosti s viacposchodovou budovou zo 70. rokov pretrváva už rok. „Táto budova patrí varšavskej radnici,“ uviedol vo vyhlásení pre médiá hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina s tým, že k tomuto kroku mesto pristúpilo po príkaze súdneho exekútora.

Poľsko 1. marca minulého roku oznámilo, že začalo proces zabavovania ruského majetku vo Varšave. Ministerstvo zahraničných vecí sa tak obrátilo na štátne orgány s podaním „o začatí exekučného konania vo vzťahu k dvom nehnuteľným veciam, ktoré podľa nich neslúžia na diplomatické a konzulárne účely a sú v nelegálnej držbe Ruskej federácie“.

Zástupcovia varšavskej radnice v sprievode polície prišli do budovy školy ruského veľvyslanectva, rozbili vstupnú bránu, vstúpili do jej priestorov a začali spisovať majetok. Zamestnancom školy oznámili, že ešte v ten deň musia opustiť budovu.

“Vniknutie do diplomatického zariadenia je nezákonný akt,“ povedal pre ruskú spravodajskú agentúru RIA Novosti ruský veľvyslanec v Poľsku Andrejev s tým, že ide o porušenie Viedenskej konvencie o diplomatických vzťahoch, ktorá hovorí o tom, že tieto zariadenia sú nedotknuteľným územím príslušného štátu.

Ako dodal, budova je súčasťou diplomatickej misie vo Varšave a bývali v nej učitelia a personál. Škola bude podľa Andrejeva fungovať ďalej v inej časti priestorov ruského veľvyslanectva. Ruská federácia v oficiálnej reakcii označila krok Poľska za zjavné porušenie medzinárodných dohovorov.

Okrem toho vyšlo najavo, že približne pred dvomi mesiacmi poľská prokuratúra zabavila na účtoch ruského veľvyslanectva a obchodnej misie značné sumy v dolároch aj poľských zlotých. Tieto prostriedky sú od februára minulého roka zmrazené pre podozrenie, že sa údajne využívajú na “financovanie terorizmu”.

Podľa Andrejeva sa poľské úrady neobrátili na diplomatickú misiu so žiadosťou o vysvetlenie, poľská strana nevykonala nijaké vyšetrovacie úkony a neuviedla dôvody zaistenia financií. Ruské veľvyslanectvo označilo výber prostriedkov z účtov za svojvôľu poľských štátnych orgánov.