Úvod Z DOMOVA Včelári bijú na poplach pre pripravovaný zákon z dielne OĽaNO. Pročko ich...

Včelári bijú na poplach pre pripravovaný zákon z dielne OĽaNO. Pročko ich označil za ficovcov

Jozef Pročko. (Foto: archív)

Poslanci OĽaNO okolo Moniky Kozelovej a Martina Fecka sa v rámci prípravy zákona o ochrane zvierat venujú aj včelám a včelárstvu. Plánujú stanoviť presné pravidlá chovu včely medonosnej.

„Zákon by mal nastaviť jasné vzťahy v chove, rozmnožovaní, zaobchádzaní so zvieratami, prevoze živých zvierat až po humánne usmrtenie a zaobchádzanie s tými uhynutými. A to s ohľadom na fakt, že zviera nie je vec, ale cítiaca bytosť s nervovou sústavou, takže cíti bolesť, radosť a smútok,“ uviedla Monika Kozelová.

Cieľom zákona je podľa jeho pripravovateľov okrem iného aj zvýšiť počet včiel na štvorcový kilometer. Kritériom musí byť podľa nich kvalita života včiel a dostatok kvalitnej pastvy. Včelári sa však sťažujú, že o opatreniach s nimi poslanci vôbec nekomunikovali.

Podľa nich pritom nový zákon paradoxne obmedzí chov včelstiev na štvorcový kilometer, keďže jeho cieľom bude aj „zamedziť prevčeleniu územia“. Zákon by tak mohol spôsobiť pokles včelstiev na Slovensku až o 72 percent.

To by vyvolalo nedostatok nášho medu a jeho následný dovoz zo zahraničia. Práve slovenský med pritom patrí svojou kvalitou a antimikrobiálnymi vlastnosťami medzi najlepšie na svete. Zároveň by sa poškodila opeľovacia činnosť včiel, čo by vyvolalo zhoršenie poľnohospodárskej produkcie.

Foto: archív

Predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák si myslí, že zákon poškodí opeľovaciu činnosť včiel a tým aj poľnohospodársku a záhradkársku produkciu. Zväz vyhlásil, že OĽaNO pracuje na zániku včelárstva na Slovensku.

Organizácia združujúca takmer 15 500 členov s viac ako 255 000 včelstvami po celom Slovensku, ktorú tvorí 159 základných organizácií a kolektívnych členov, v mediálnom vyhlásení označila snahy zákonodarcov za absolútne nekompetentné.

„Drastické obmedzenie včelárstva, ktoré pripravujú poslanci hnutia OĽaNO v rámci zákona o ochrane zvierat, spôsobí historický nedostatok medu pre slovenských spotrebiteľov a zvýši dovoz nekvalitného, sfalšovaného medu na Slovensko. Poškodí tiež opeľovaciu činnosť včiel a tým poľnohospodársku i záhradkársku produkciu v celej krajine,” uvádza zväz.

Ku kritikom sa pridal aj tajomník Asociácie včelárov Slovenska, ktorá má 21 900 členov. Jaroslav Gasper vo vyjadrení pre týždenník Trend zdôrazňuje, že obmedzenie plochy pre včely sa logicky nedá nastaviť tak, ako napríklad pri iných hospodárskych zvieratách.

Na slová včelárov na sociálnej sieti reagoval poslanec NR SR za OĽaNO Jozef Pročko, ktorý ich obvinil z “odporného klamstva”. Tvrdí, že zánik včelárstva nehrozí a za ich postojmi vidí vplyv predsedu Smeru-SD. “Pán Rusnák bol veľkým fanúšikom Roberta Fica a to je dôvod, kvôli ktorému sa šíri klamstvo,” napísal bývalý zabávač.

Ako pokračoval, cieľom navrhovateľov právnej normy je to, aby bol med zdravý a prírodný. “Chceme, aby sa zvyšovali kvalitné, zdravé včelstvá bez chorôb. Viete, že nikto včelstvá nekontroluje?!!! Že si takto môžete kúpiť med od klinicky ochorených včelstiev? Chceme, aby ste jedli zdravý med. Nie cukor a antibiotiká,“ obhajuje návrh zákona Pročko.

Hlavná iniciátorka zákona, poslankyňa Monika Kozelová. (Foto: archív)