Úvod Veda & Tech Vďaka 170 miliónom kamier chytia v Číne podozrivého do pár minút

Vďaka 170 miliónom kamier chytia v Číne podozrivého do pár minút

Foto: archív

Na poriadok v najľudnatejšej krajine sveta dnes dozerá vyše 170 miliónov bezpečnostných kamier. Do roku 2020 ich má pribudnúť prinajmenšom ďalších 400 miliónov. Čínska polícia s ich pomocou dokáže neuveriteľne rýchlo vypátrať osobu, ktorej podobu pozná. Reportér BBC John Sudworth sa na vlastnej koži presvedčil, aký efektívny je tento systém.

Pred vševidiacim digitálnym okom sa dokázal skrývať iba sedem minút. Našťastie nešlo o skutočný prípad, ale len experiment. Sudworth sa nestal obeťou prenasledovania úradmi, cieľom bolo len demonštrovať, aká výkonná a efektívna je sieť už teraz. Peking totiž do týchto technológií vo veľkom investuje. Majú pomôcť polícii účinnejšie vykonávať jej úlohy, a preto sa oficiálni činitelia radi pochvália doterajšími výsledkami.

Po celej Číne sa dnes nachádzajú kamery, využívajúce pokročilú umelú inteligenciu. Tá vie rozpoznať ľudí podľa tváre, odhadnúť vek sledovanej osoby, jej rasu a, samozrejme, určiť a jej pohlavie. Reportér BBC bol v rámci testu označený ako podozrivá osoba. Vďaka fotografii ho systém v meste Kuej-jang, viac než štvormiliónovej metropole provincie Kuej-čou, vypátral za sedem minút. Keď ho zachytili a identifikovali kamery, bleskurýchlo ho obkľúčili a zadržali policajti. Kamerám sa pritom Sudworth snažil vedome vyhýbať. Nebolo mu to však nič platné.

Pomocou fotografie možno už teraz vypátrať pohyb sledovanej osoby až týždeň dozadu. Je možné identifikovať, s kým sa človek stretáva, aké auto riadi a systém prečíta aj registračné značky vozidiel. Sieť dokonca vie jednotlivca spojiť s jeho rodinou, kolegami a kamarátmi.

Moderné sledovacie technológie však majú aj početných odporcov. Tí sa domnievajú, že elektronické oko narúša súkromie ľudí a bezdôvodne ich sleduje na každom kroku. Podľa oficiálnych činiteľov sa však technológie nemusí obávať nikto, kto neporušuje zákon. Peking má veľké ambície pri využívaní bezpečnostných kamier. V budúcnosti by mala rýchlo sa rozrastajúca sieť nielen zabrániť kriminalite, ale dokonca ju pomôcť predvídať.

Rozpoznávanie tváre kamerami sa v Číne využíva napríklad aj pri vstupe na pracovisko alebo počas výberu hotovosti z bankomatov. Newsweek pripomína, že technológia už si našla cestu i ku komerčnému využitiu a do segmentu služieb. Napríklad v pekinskom KFC kamera naskenuje tvár zákazníka a na základe jeho pohlavia a veku mu odporučí menu.

Foto: archív