Úvod Video Veci verejné: Aký je v skutočnosti rozsudok Najvyššieho súdu v kauze Kuciak?

Veci verejné: Aký je v skutočnosti rozsudok Najvyššieho súdu v kauze Kuciak?

Médiá hlavného prúdu pri interpretácii rozhodnutia Najvyššieho súdu SR ako veľké víťazstvo vyšetrovateľov, prokuratúry a podobne. Paludov senát NS vraj zrušil rozhodnutie o ich nevine, ktorú vyhlásil prvostupňový ŠTS v Pezinku. Realita je podstatne komplikovanejšia.

Súd dnes mohol vrátiť vec a nariadiť iné zloženie senátu. Alebo mohol jasne definovať, ako treba prehodnotiť dôkazy, čím by pôvodnému senátu zúžil priestor pre zopakovanie oslobodzujúceho rozsudku. NS neurobil ani jedno, ani druhé. Na presný obsah jeho rozhodnutia si musíme počkať, no zatiaľ je zrejmé, že si zvolil minimalistický prístup. Odsunul problém naspäť do Pezinka.

Ako to vlastne Paludov senát NS, naozaj myslel sa dozvieme až pri podrobnom odôvodnení tohto rozsudku. Každopádne, reálny rozsudok v tejto kauze je podstatne nejednoznačnejší, než ako ho falošne a krajne zavádzajúco interpretujú média hlavného prúdu.

Kauza Mikulec je bez prekvapení. Je jasné, že ani za tie najfatálnejšie zlyhania sa zodpovednosť nevyvodzuje. Vznikla však nová kauza. Jeho hodinky za 40 000 eur svedčia o tom, že si žil vysoko nad pomery. Paradoxne však odmietol dať tieto hodinky na preverenie znalcovi. Asi vie prečo.

Tak či tak je to zásadné pochybenie. Ak nosí fejkové hodinky z kábulskej tržnice, porušuje autorské práva, čo je pri ministrovi vnútra osobitne tristné. Ak má hodinky za 40 000 eur, jeho majetok zásadne prekračuje jeho oficiálne príjmy, čo je kauza obrovských rozmerov a svedčí o šialenej skorumpovanosti ministra vnútra „najtransparentnejšej vlády vo vesmíre“.

No a nakoniec Matovič verejne vyjavil, že neverí Kolíkovej ani nos medzi očami. V rozhovore pre Akuality.sk v podstate potvrdil, že všetky obvinenia, ktoré voči nej vzniesol Fico, sú pravdivé. Len nevysvetlil, že ak sú taká transparentná vláda, prečo takúto skorumpovanú a skompromitovanú osobu držia vo vláde. Žeby nová verzia „našich“ ľudí?