Úvod Video Veci verejné: Čo môže znamenať demonštrácia 17. novembra?

Veci verejné: Čo môže znamenať demonštrácia 17. novembra?

Prečo je dôležitá úspešná demonštrácia 17. novembra? Ak príde málo ľudí, bude veľký problém, ak tam bude dvadsať- tridsať- či štyridsaťtisíc ľudí, alebo dokonca stotisíc, potom bude mať veľký problém Matovič. Tento protest môže, ale nemusí byť začiatkom jeho konca.

Má zmysel referendum o predčasných voľbách? Áno aj nie. V zmysle, že sa tým vyvolajú predčasné voľby, to asi šancu nemá. Najväčším problémom je kvórum. Druhá vec je, že referendum o predčasných voľbách neprešlo auditom Ústavného súdu.

Ak by Ústavný súd referendum aj odobril, je otázne, či by sa ho zúčastnilo dostatočné množstvo ľudí, a zároveň je otázne, či by sa našlo 90 slušných poslancov neslušnej koalície. Už máme precedens, že v jedinom úspešnom referende o vstupe SR do EÚ poslanci KSS hlasovali proti ratifikácii prístupovej zmluvy a prešlo im to bez sankcií.

Odvolali sa na ustanovenie ústavy, podľa ktorého je nemožné postihovať poslancov za akékoľvek hlasovanie. Podstatou je teda vyvolať referendovú kampaň, diskutovať o prešľapoch vlády. Ak príde na referendum 1.350.000 voličov a vysloví sa za predčasné voľby, bude to pre koalíciu obrovské memento. Ukázalo by sa totiž, že vláda je ešte stále ako-tak legálna, ale hlboko nelegitímna. To by mohlo naštartovať rozklad tejto koalície.