Ak priveľa pracujete, vystavujete sa vyššiemu riziku srdcových chorôb. Najlepšie je neprekračovať 35 až 40 hodín týždenne. Ako však v súčasnosti, keď je málo voľných pracovných miest, odmietnuť prácu nadčas?
Rozhodne je lepšie sa nepremáhať. Ak pracujete viac ako 55 hodín týždenne, zvyšujete pravdepodobnosť infarktu o 10 až 33 percent. Vedci z londýnskej UCL sa tejto téme venovali v rozsiahlej štúdii.
V prvej fáze analyzovali údaje zo sledovania vyše 600-tisíc európskych, amerických a austrálskych mužov a žien počas obdobia dlhšieho ako osem rokov. Porovnávali počet týždenne odpracovaných hodín s pravdepodobnosťou ochorenia srdca. Potvrdili to, čo sa predpokladalo už skôr – priveľa práce škodí.
Bez ohľadu na faktory ako vek, pohlavie či sociálna situácia má ten, kto pracuje viac ako 55 hodín týždenne alebo 9 či 10 hodín denne vrátane sobôt, o zhruba 13 percent vyššie riziko srdcovo-cievneho ochorenia ako zamestnanec, ktorý pracuje osem hodín denne, päť dní v týždni.
Ešte alarmujúce výsledky sa ukázali v druhej fáze, keď vedci analyzovali sedemnásť predchádzajúcich výskumov týkajúcich sa zhruba 530-tisíc osôb. Tie sledovali v priemere sedem rokov a hodnotili vplyv nadmerného pracovného vyťaženia na infarkt.
Aj keď sa prihliadalo aj na ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko infarktu vrátane vysokého tlaku, sedavého spôsobu života a pitia alkoholu či fajčenia, mali „pracanti“ o 33 percent vyššiu pravdepodobnosť infarktu ako tí, ktorí pracovali obvyklý počet hodín v týždni. Negatívne pôsobí dlhší čas sedenia aj priveľa stresu.
Platí to aj v prípade, ak ste spokojní so svojou kariérou. „Práca nadčas je medzi pracujúcimi veľmi rozšírenou praxou: v členských krajinách OECD pracuje 12 percent mužov a 5 percent žien viac ako 50 hodín týždenne,“ citoval taliansky denník Corriere della Sera Urbana Janlerta z univerzity vo švédskom Umea.
V niektorých štátoch podľa neho existujú predpisy, ktoré majú obmedziť nadmerný počet pracovných hodín. Janlert upozorňuje, že napríklad v EÚ platí nariadenie, zaručujúce právo nepracovať v priemere viac ako 48 hodín týždenne. Aj keď môžete zarobiť o niečo viac, predsa len je lepšie to s nadčasmi nepreháňať. Ide predsa o zdravie.