Úvod Zaujímavé Vedci v Afrike vypustili geneticky modifikované komáre

Vedci v Afrike vypustili geneticky modifikované komáre

Foto: archív

Vedci v západoafrickej Burkine Faso vypustili v rámci kampane proti malárii geneticky modifikované komáre. Pokus má slúžiť na lepšie pochopenie choroby, hmyz podľa výskumníkov nie je schopný reprodukcie. Vedci, pracujúci pod hlavičkou projektu Target Malaria a štátneho Výskumného inštitútu pre zdravie (RIHS), vypustili samčekov komárov v mestečku Bana na západe krajiny.

Vypustenie hmyzu schválili štátne úrady, kritici však projekt spochybňujú. Podľa nich nie je isté, či výskum prinesie nejaké výsledky. Okrem toho sa obávajú zdravotných rizík. Podľa Target Malaria nie je cieľom projektu znížiť výskyt choroby, ale poskytnúť výskumníkom dôležité dáta na boj s ňou.

RIHS tvrdí, že vypustenie komárov do voľnej prírody spĺňa všetky etické a regulačné podmienky. Maláriou, ktorú spôsobuje baktéria prenášaná samičkami komárov, sa podľa Svetovej zdravotníckejorganizácie (WHO) ročne nakazia viac akodva milióny ľudí, skoro štvrtina chorobeaj podľahne.

Najviac ohrození sú obyvatelia subsaharskej a tropickej Afriky, najmädeti do piatich rokov. V Burkine Faso zomrelo za minulý rok na maláriu vyše 4-tisíc ľudí, choroba v štáte s populáciou 1,5 milióna zasiahla viac ako 12-tisíc osôb.