Úvod ZO ZAHRANIČIA Vedci zistili rôzne správanie rakovinových buniek toho istého nádoru

Vedci zistili rôzne správanie rakovinových buniek toho istého nádoru

Foto: archív

Pri rakovine kože môžu mať niektoré rakovinové bunky agresívnejšiu formu, čo by mohlo pomôcť pri liečbe rôznych foriem tejto choroby. K tomuto záveru prišli vedci z Flámskeho inštitútu biotechnológie (VIB) a Katolíckej univerzity v Leuvene (KUL), ktorí  úspešne identifikovali rozdiely medzi bunkami toho istého nádoru.

Vedci z VIB a KUL upozornili, že nie všetky rakovinové bunky sú rovnaké, a detailne opísali, že dokonca aj v rámci jedného druhu nádoru môžu byť niektoré bunky agresívnejšie, ako ostatné. Ich výskum bol založený na tzv. jednobunkovej technológii, pomocou ktorej možno analyzovať tisíce jednotlivých buniek.

Vedecký tím vedený profesorom Steinom Aertsom z Výskumného centra pre mozgové choroby, ktoré funguje na KUL, aplikoval svoje zistenia na melanóm, jednu z najrozšírenejších foriem rakoviny. Leuvenskí vedci zmapovali genetickú reguláciu, ktorej zásluhou sú niektoré bunky rakoviny kože invazívnejšie ako ostatné.

„Bunky melanómu sa môžu ľahko dostať zo stavu, v ktorom rastú, do stavu, v ktorom sú invazívne a ľahšie sa šíria,“ povedal Jasper Wouters, jeden z členov vedeckého tímu. Vedci preskúmali aktivitu takmer 40.000 jednotlivých buniek melanómu od desiatich rôznych pacientov.

Cieľom projektu, ktorý získal finančnú podporu najmä od Nadácie proti rakovine, je lepšie pochopiť biologické mechanizmy, ktoré vedú k dynamickým zmenám v rakovinových bunkách. Tieto nálezy by mohli neskôr viesť k lepšiemu liečeniu rôznych foriem rakoviny.