Úvod Z DOMOVA Do vedenia Leteckých opravovní Trenčín zasadol exminister obrany Ľubomír Galko

Do vedenia Leteckých opravovní Trenčín zasadol exminister obrany Ľubomír Galko

Foto: archív

Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín má od 1. Septembra 2020 nového generálneho riaditeľa. Minister obrany SR Jaroslav Naď poveril až do riadneho výberového konania jej riadením Ľubomíra Galka. Ten nahradil doterajšieho generálneho riaditeľa Vladimíra Šimanského aj vo funkcii predsedu predstavenstva spoločnosti.

„Ľubomír Galko má nepopierateľný kredit v boji proti korupcii a tiež bohaté manažérske skúsenosti z rôznych oblastí – okrem toho, že dôkladne pozná prostredie rezortu obrany z čias pôsobenia na poste ministra, bol tiež poslancom Národnej rady SR a manažérom v súkromných spoločnostiach,“ uviedol k výmene vedenia trenčianskych opravovní minister obrany SR Jaroslav Naď.

Doplnil, že Galko získal na pozíciu aj adekvátne bezpečnostné preverenie. Šéf rezortu obrany chce využiť jeho skúsenosti na boj s korupciou a stransparentnenie procesov v rámci štátneho podniku. Letecké opravovní Trenčín sú totiž podľa neho po manažmente bývalého vedenia rezortu vo veľmi zlých číslach.

Galko pôsobil ako minister obrany za stranu SaS počas vlády Ivety Radičovej. Z funkcie ho odvolali pre kauzu odpočúvania novinárov spojenú s vtedajším Vojenským obranným spravodajstvom. Po konflikte v SaS Galko spolu s viacerými tvárami od sulíkovcov odišiel.

Nepopulárny sa stal aj z dôvodu predaja tisícov armádnych samopalov vzor 58, ktoré jeho ministerstvo odpredalo za zlomkovú cenu zhruba 12 eur pričom trhová cena týchto zbraní sa pohybovala okolo 200 eur. Riadne výberové konanie na post generálneho riaditeľa Leteckých opravovní Trenčín sa uskutoční v priebehu šiestich mesiacov.