Úvod ZO ZAHRANIČIA Veľká Británia konečne zaradila Slovensko do zoznamu bezpečných krajín

Veľká Británia konečne zaradila Slovensko do zoznamu bezpečných krajín

Foto: archív

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR potvrdilo, že Veľká Británia konečne zaradila Slovenskú republiku na zoznam bezpečných krajín. Cestujúci z územia nášho štátu od 28. júla už nebudú musieť po príchode do Spojeného kráľovstva absolvovať štrnásťdňovú karanténu.

Slovensko bolo doteraz jedinou z krajín V4, ktoré Briti nezaradili medzi bezpečné štáty z hľadiska ochorenia COVID-19, hoci máme najpozitívnejšie štatistiky. Rezort zahraničia bol z tohto dôvodu terčom kritiky opozície. Očakáva sa, že do nadobudnutia účinnosti tohto opatrenia prijmú rovnaké rozhodnutie aj vlády Škótska, Walesu a Severného Írska.

Podľa tlačového odboru rezortu zahraničných vecí to ministrovi Ivanovi Korčokovi potvrdila britská ministerka pre Európu Wendy Mortonová. „Slovensko bude zaradené na zoznam bezpečných krajín pri cestách do Spojeného kráľovstva,“ mala uviesť Mortonová v telefonáte so slovenským ministrom.

Korčok rozhodnutie Veľkej Británie privítal a vyzdvihol podrobnú a profesionálnu analýzu o vývoji pandémie na Slovensku, ktorú britskej strane poskytol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Rezort diplomacie občanov SR aj naďalej nabáda, aby zvážili cestovanie do jednotlivých krajín a dodržiavali prísne hygienické pravidlá. Slovákom takisto odporúča, aby si pred každou cestou preverili podmienky cestovania, ktoré sú pravidelne aktualizované na webovej stránke MZVEZ SR.

Od 28. júla sa povinnosť 14-dňovej karantény ruší aj pre občanov Estónska, Lotyšska, Slovinska a karibského ostrovného štátu Svätý Vincent a Grenadíny, uvádza na svojej stránke televízia Sky News. Na zozname, ktorý sa aktualizuje každé dva týždne, naďalej nie sú USA, Portugalsko, Švédsko, Mexiko, Brazília, Rusko, Irán, India, Pakistan, Bangladéš a Čína.